24 Октомври, 2020
0.0225

НОВИ ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА АГЕНЦИЈАТА - дури 40 илјади новорегистрирани невработени

Објавено во: Економија 24 Септември, 2020

Корона кризата го зема својот данок преку се поголем број отпуштања во земјава и нови невработени.

За период од шест месеци од стартот на кризата, или конкретно од крајот на февруари наваму, поради економските последици предизвикани од коронаврирусот, во земјава без работа останале дури 38.943 лица.

Тоа го покажуваат најновите податоци на Агенцијата за вработување.

Според последните показатели, Агенцијата регистрираше Нови три илјади невработени само во август годинава.

Конкретно, најновите бројки на Агенцијата за вработување покажуваат дека во август бројот на невработени лица во земјава достигнал 144.759 невработени, што во однос на јули е зголемување за точно 2.982 невработени.

Сепак, иако станува збор практично за три илјади отпуштања, августовскиот раст на бројот на невработени е понизок од оној што се случи во јули, а кој изнесуваше над осум илјади лица, или прецизно 8.322 граѓани од земјава кои во тој месец останаа без работа.

Во јули, како што покажуваат податоците на Агенцијата, бројот на невработени изнесуваше 141.777 лица, наспроти 133.455 лица кои беа невработени на крајот на јуни.

Претходно, во јуни, пак, Агенцијата за вработување забележа уште поголем раст на бројот на невработени, дури 12.268 лица во шестиот месец од годинава ги изгубија своите работни места, во споредба со крајот на мај, кога бројот на невработените изнесуваше 121.187 лица.

Или, ако се направи споредба во однос на крајот на февруари, со оглед што корона кризата почна на средината на март, може да се констатира дека таа за период од половина година донесе отпуштања од дури 40 илјади, или прецизно 38.943 нови неработени.

Како што е познато, државата одобри мерки за заштита на работните места, односно субвенции за газдите кои ќе ги задржат своите вработени. Но, откако тие прекинаа, во очекување на четвртиот сет мерки, нагло порасна и бројот на невработените.

Премиерот Зоран Заев исто така, неодамна рече дека има чуден раст на бројот на невработени откако прекинаа државните мерки за парична помош за фирмите, и ги повика газдите да не ги отпуштаат работниците, најавувајќи го и и четврти сет економски мерки.

Нина Нинеска-Фиданоска

Можеби ќе ве интересира

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка

Николоски: Собранието нема да стаса, нема да има субвенции на плати за октомври

Николоски: Собранието нема да стаса, нема да има субвенции на плати за октомври

Ковачевски: Мерките за граѓаните и стопанството не се задоцнети

Ковачевски: Мерките за граѓаните и стопанството не се задоцнети

Детали: Кога се аплицира и кој ќе добива субвенции за плати

Детали: Кога се аплицира и кој ќе добива субвенции за плати

Нова владина одлука: Електронски наместо хартиени фактури

Нова владина одлука: Електронски наместо хартиени фактури

Се намалува ДДВ за храна и пијалоци во ресторани и сендвичарници

Се намалува ДДВ за храна и пијалоци во ресторани и сендвичарници

Јовановска заминува од Агенција за вработување, Дејан Павлески нов директор на Агенција за странски инвестиции

Јовановска заминува од Агенција за вработување, Дејан Павлески нов директор на Агенција за странски инвестиции

Усвоено на Влада: Ќе се субвенционираат платите на вработените во погодени фирми

Усвоено на Влада: Ќе се субвенционираат платите на вработените во погодени фирми

Во август добиле 66.433 денари плата: Просекот е понизок

Во август добиле 66.433 денари плата: Просекот е понизок