30 Јуни, 2022
0.0321

Новите подваријанти на коронавирусот можат да ги избегнат антителата

Објавено во: Свет 24 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Новите подваријанти на коронавирусот можат да ги избегнат антителата од вакцинација и инфекција. 

Омикронските подваријанти BA.4 и BA.5 избегнуваат антитела и кај луѓето кои имале претходна инфекција со ковид и кај оние кои биле целосно вакцинирани, вклучително и со дополнителната доза, според новото истражување од медицинскиот центар Beth Israel Deaconess, кој е дел од Харвард.

Според новата студија објавена оваа недела во New England Journal of Medicine, пренесена од CNN, нивоата на неутрализирачки антитела предизвикани од претходна инфекција или вакцинација се неколку пати пониски во подваријантите BA.4 и BA.5 во споредба со оригиналниот коронавирус.

„Забележавме трикратно намалување на титарот на неутрализирачки антитела предизвикани од вакцинација и инфекција против BA.4 и BA.5 во споредба со подваријантите BA.1 и BA.2, кои веќе се значително пониски од оригиналните варијанти на вирусот“ изјави Д-р Ден Барукс за CNN, автор и директор на Центарот за истражување на вирусологија и вакцини во медицинскиот центар Бет Израел Диконес во Бостон.

Од вирусот починаа најмалку 15 милиони луѓе во светот. 

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар