14 Јули, 2024
0.0318

Новите тарифи на ЕУ би можеле да влијаат и на возилата на Тесла произведени во Кина

Објавено во: Економија 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Новите тарифи на Европската унија за кинеските електрични автомобили би можеле да ги погодат и американските возила Тесла произведени во Кина, а Брисел би можел да пресмета посебна стапка за американската компанија.

Еврокомесарот за трговија Валдис Домбровскис изјави дека Европската комисија во моментов ги разгледува аргументите на Tesla за пониски царини, пренесува CNN.

Една од најголемите гигафабрики на Тесла се наоѓа во Шангај, Кина.

Компанијата лани од оваа фабрика испорача 947.000 возила, од кои 600.000 отидоа на кинескиот пазар, а останатите беа извезени.

Европската комисија (ЕК) денеска ги извести кинеските производители на електрични возила (EV) за дополнителни тарифи за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на следниот месец.

Според најавата, за автомобилите BYD во иднина ќе се плаќа царина од 17,4 отсто, Гили 20 отсто, а SAIC (SAIC) 38,1 отсто.

Останатите кинески производители на автомобили ќе плаќаат давачки од 21 отсто, додека компаниите кои не соработувале во истрагата на ЕУ за субвенции очекуваат царина од 38,1 отсто.

Овие мерки засега се означени како привремени, а по четири месеци ќе станат конечни, пренесува Политка.рс.

Во овој контекст, ЕК веќе го објави износот на привремените компензаторни давачки што планира да ги воведе за автомобилите со електрични батерии од Кина од 4 јули, доколку не се најде пријателско решение.

Тие компензаторни давачки првично, како што е наведено, би биле само гаранција во форма на депозит, а наплатата би започнала ретроактивно кога, и доколку, царините се формално воведени.

На 4 октомври минатата година, Европската комисија отвори истрага за прекршување на правилата поврзани со државното субвенционирање на увезени електрични возила од Кина.

Во рок од девет месеци од почетокот на истрагата, односно најдоцна до 4 јули, може да воведе прелиминарни надоместоци, а од тој датум има рок од четири месеци за донесување одлука за конечни мерки.

Во 2023 година ЕУ увезла речиси половина милион автомобили од Кина. Противниците на царините тврдеа дека поради очекуваните контрамерки од Пекинг, тие најмногу ќе ги погодат европските компании кои имаат капацитети во Кина или работат на кинескиот пазар.

Да потсетиме, на почетокот на мај, кинескиот претседател Си Џинпинг го посети Париз, каде што се сретна со неговиот француски колега Емануел Макрон. По тој повод Политико напиша дека Европската унија и Пекинг се на работ на целосна трговска војна и дека средбата нема да биде забавна.

Макрон го притиска Брисел да стане строг кон Кина поради преплавувањето на пазарот со евтини електрични возила, а за возврат, Кси се закани дека ќе воведе царини за коњакот, болен гест што му зададе гадна главоболка на францускиот претседател и неговата домашна индустрија за пијалоци, пренесуваат медиумите.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО ВОДАТ ТУРИСТИЧКИОТ БУМ ВО ЕВРОПА: Koлкав прилив ќе има на континентот?

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО ВОДАТ ТУРИСТИЧКИОТ БУМ ВО ЕВРОПА: Koлкав прилив ќе има на континентот?

СТАНУВА ЗБОР ЗА СКОРО 40 ПРОФЕСИИ: Шведска бара работници

СТАНУВА ЗБОР ЗА СКОРО 40 ПРОФЕСИИ: Шведска бара работници

Д-Р ГЕОРГИЕВА ЈОВЕВСКА ЕДНА ОД ГОДИНЕШНИТЕ “НАЈУСПЕШНИ ЖЕНИ МЕНАЏЕРКИ” ОСТВАРИ СРЕДБА СО ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ДРЖАВАВА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА ДАВКОВА

Д-Р ГЕОРГИЕВА ЈОВЕВСКА ЕДНА ОД ГОДИНЕШНИТЕ “НАЈУСПЕШНИ ЖЕНИ МЕНАЏЕРКИ” ОСТВАРИ СРЕДБА СО ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ДРЖАВАВА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА ДАВКОВА

НОВИ ЦЕНИ: Од септември поскапуваат билетите за воз во Србија

НОВИ ЦЕНИ: Од септември поскапуваат билетите за воз во Србија

ПУТИН ПОТПИША: Русија го зголеми данокот на добивка

ПУТИН ПОТПИША: Русија го зголеми данокот на добивка

СЛОВАЧКА, УНГАРИЈА, БУГАРИЈА: Земји каде висок процент од граѓаните не можат да си дозволат пристоен оброк

СЛОВАЧКА, УНГАРИЈА, БУГАРИЈА: Земји каде висок процент од граѓаните не можат да си дозволат пристоен оброк

ГРАДОВИ СО НАЈВИСОКИ ПЛАТИ: САД и Швајцарија се на врвот

ГРАДОВИ СО НАЈВИСОКИ ПЛАТИ: САД и Швајцарија се на врвот

БРИКС МОЖЕ ДА ФОРМИРА СВОЈ ПАРЛАМЕНТ: Какви планови има Путин?

БРИКС МОЖЕ ДА ФОРМИРА СВОЈ ПАРЛАМЕНТ: Какви планови има Путин?

КУЌИТЕ ПОСКАПУВААТ: Речиси третина од жителите на EУ живеат под кирија

КУЌИТЕ ПОСКАПУВААТ: Речиси третина од жителите на EУ живеат под кирија