20 Јуни, 2021
0.0180

НОВИТЕТ НА „GOOGLE“: Со ова никогаш нема да се изгубите во трговски или да останете гладни на аердром

Објавено во: Стил 01 Април, 2021

Google постојано работи на подобрување на популарната апликација Google Maps, воведувајќи нови функции од време на време, а една таква штотуку стана достапна.

Google воведе бројни подобрувања во апликацијата Мапи што треба да ја направат покорисна во различни ситуации. И новина е, се разбира, воведувањето на алатката за навигација на проширената реалност (АР) во живо за некои затворени локации (трговски центри, аеродроми, транзитни станици итн.).

Повеќе еколошки правци сега се приоритет, а се додадени податоци за времето и квалитетот на воздухот. Опциите за подигање и испорака се исто така интегрирани кога станува збор за продавници за храна.

Live View е опција AR која му овозможува на корисникот да ја види својата дестинација со насочување на камерата кон неговата околина, по што апликацијата им покажува инструкции за навигација. За да го овозможи ова, Гугл разви целосно нова технологија наречена „глобална локализација“, со која се користи вештачка интелигенција за скенирање на десетици милијарди фотографии од „Уличен поглед“ и нивно мапирање со слика на телефонот за да се лоцира корисникот.

Google ја прилагоди технологијата со цел прецизно да ги одреди висината и локацијата на објектот во зградата.Оваа нова можност може да се користи на пр. на аеродромот кога корисникот бара порта или кога бара одреден ресторан во трговскиот центар.

Исто така, ќе му помогне да го најде најблискиот лифт, скали, банкомат, тоалет, шалтери за пријавување, продажни места за билети и повеќе. Indoor Live Viewе достапен во одбрани трговски центри во САД лоцирани во Њујорк, Лос Анџелес, Чикаго, Сан Франциско, Сан Хозе, Сиетл и Лонг Ајленд. Во следните месеци, тој ќе се прошири на избраните транзитни станици, трговски центри и аеродроми во Токио и Цирих, а потоа и на други локации.

Исто така, фокусот е ставен на екологијата, така што апликацијата ќе понуди рута што е најеколошка. Оваа опција ќе биде достапна од јуни во Германија, Франција, Шпанија, Холандија и Велика Британија, а потоа и во други земји низ светот.

Google исто така работи на прикажување на сите патишта за превоз на истата страница без потреба од посебни картички за автомобили, јавен превоз или пешачки правци.Foto: Profimedia

Можеби ќе ве интересира

ТРИКИ ЌЕ ТЕ СЛЕДИ СЕКОГАШ ЧЕКОР ДО ТЕБЕ - Костовски горд на внуката, матурантката Неда

ТРИКИ ЌЕ ТЕ СЛЕДИ СЕКОГАШ ЧЕКОР ДО ТЕБЕ - Костовски горд на внуката, матурантката Неда

СЕ ВЕНЧАА ВО ТАЈНОСТ: Легендарниот ракометар на „Вардар“ Игор Карачиќ тајно кажал ДА на убавата Душица од Струмица

СЕ ВЕНЧАА ВО ТАЈНОСТ: Легендарниот ракометар на „Вардар“ Игор Карачиќ тајно кажал ДА на убавата Душица од Струмица