19 Јули, 2024
0.0263

ОД 18 МЕСЕЦОВ ЌЕ БИДЕ МНОГУ ЛЕСНО ДА НАЈДЕТЕ РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА: Наскоро стартуваат новите павила

Објавено во: Свет 16 Јануари, 2024

Добивај вести на Viber

Германија оваа година ќе стане помалку атрактивна за барателите на азил, но ќе ја олесни имиграцијата за квалификуваните работници.

Од 18 јануари во Германија е во сила закон за олеснување на доселувањето на странски работници, пишува Дојче веле.

Најважниот елемент: воведување на картичка за можности (Chancenkarte) врз основа на систем на бодување. Вклучува едногодишна дозвола за престој. За тоа време, имателите на картички можат да бараат работа. Условите за добивање се: познавање на германски или англиски јазик, работно искуство и лична поврзаност со Германија.

Странските квалификувани работници во иднина ќе треба да имаат минимална бруто плата од околу 43.800 евра годишно (до сега 58.400 евра).

Барателите на азил кои влегле во земјата пред 29 март 2023 година и имаат квалификации и понуда за работа - ќе можат да аплицираат за дозвола за престој како квалификуван работник доколку го повлечат барањето за азил. Досега мораа прво да ја напуштат државата, а потоа да аплицираат за работна виза од странство.

Секој што доаѓа во Германија како висококвалификуван професионалец од земја надвор од ЕУ може да ги донесе сопружниците, децата и родителите. Но, предуслов е да се обезбеди постоењето на семејството. Родителите не можат да аплицираат за социјална помош.

Сината карта на ЕУ и правилото за Западен Балкан

Продолжува постојната регулатива за квалификувани работници со високо образование, како што е синиот картон на ЕУ - листата на т.н дефицитни занимања. Додека порано тоа беше само математика, компјутерски науки, инженерски професии и медицина, сега важи и за фармацевтите, воспитувачите и негувателите.

Доколку работодавачите во Германија и кандидатите од земји надвор од ЕУ влезат во т.н договор за признавање на квалификации, странските работници ќе можат да дојдат и да работат во Германија од март 2024 година додека трае процесот на признавање на квалификациите. Престојот може да се продолжи до три години.

Доколку сакаат да донесат и сопружници или малолетни деца, квалификуваните работници мора да докажат дека можат сами да ги издржуваат, но повеќе не треба да докажуваат дека имаат доволно домување.

Таканареченото правило на Западен Балкан за вработување работници од Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија и Србија сега важи на неодредено време. Од јуни 2024 година, годишната квота ќе се удвои на 50.000 работници.

Повеќе депортации

Во иднина, депортациите повеќе нема да се најавуваат однапред, а максималното времетраење на притворот за лицата кои се депортирани ќе биде продолжено од десет на 28 дена - а на полицијата ќе и бидат дадени пошироки овластувања при претрес на бегалски домови.

Предвидени се построги казни за шверцерите на луѓе, можност за претрес на телефонот на барателот на азил и можност за депортирање на осомничените за членство во криминална организација дури и ако не сториле кривично дело.

Се очекува законот да биде изгласан во Бундестагот во текот на јануари, а да стапи во сила на крајот на април 2024 година.

Повеќе договори за враќање на мигрантите

Грузија, Молдавија, Кенија, Колумбија, Узбекистан и Киргистан - ова се шесте земји со кои се преговара за договорот за враќање на мигрантите. Првиот договор со Грузија беше потпишан во средината на декември.

Покрај тоа, повеќе земји треба да се класифицираат како безбедни земји на потекло, како што беше направено со Грузија и Молдавија во ноември. Таму потоа е можно полесно да се вратат лицата чие барање за азил е одбиено. Владата сака да го реактивира и договорот ЕУ-Турција за реадмисија на бегалци. Најголем дел од бегалците кои доаѓаат во Германија се од Сирија, Авганистан и Турција.

Побрзи одлуки за азил

Постапките за барање азил во управните судови во Германија траат во просек по 26,6 месеци. Во иднина, ова треба значително да се забрза.

Постапките за државјани на земји со стапка на признавање помала од пет проценти треба да завршат за три месеци. Во сите други случаи - најмногу шест месеци.

Помали социјални бенефиции

Досега барателите на азил имаа право на посебен надомест за бегалците, а по 18 месеци право на социјална помош, што е поголема сума. Во иднина, пониски бенефиции за барателите на азил ќе се добиваат двојно подолго, односно 36 месеци. Дополнително, наместо претходното плаќање на надоместокот во готово, т.н „Социјална картичка“ – платежна картичка со која барателите на азил можат да купат само храна и други секојдневни потреби. Целта на оваа мерка е да се ограничи можноста за испраќање пари на роднините во татковината.


Можеби ќе ве интересира

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците