07 Декември, 2022
0.0307

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Нобеловата награда за мир годинава е доделена на Белорускиот активист за човекови права Алес Бјалијатски, руската организација за човекови права Меморијал и украинската организација за човекови права Центар за граѓански слободи. Бјалијатски е претседател на Центарот за човекови права „Вијасна“ и поранешен потпретседател на Меѓународната федерација за човекови права. Тој е лауреат на наградата за слобода на Андреј Сахаров и други меѓународни награди за човекови права. И досега беше номиниран за Нобеловата награда за мир и тоа во 2006, 2007 и 2012 година, но прв пат ја добива сега.

Властите во Белорусија го обвинија за затајување данок, по што лидерот на „Вијасна“ беше приведен на 14 јули 2021 година. На 6 октомври 2021 година, Градскиот суд во Минск ја разгледа жалбата на Алес Бјалијатски против продолжувањето на неговиот притвор, но судијата Јаухен Каткевич ја одби жалбата.

СпоредБелорускиот Кривичен законик - Дел 2 од чл. 243 (даночно затајување), предвидена е казна затвор до 7 години. Претходно надлежните соопштија дека покрај чл. 243, активистот за човекови права беше обвинет по два дела од чл. 342 од Кривичниот законик.

На 26 септември 2022 година, се дозна дека кривичните пријави за „даночно затајување“ според дел 2 од член 243 од Кривичниот законик против Валијанцин Стефанович, Алес Бјалијатски, Улаџимир Лабкович и други членови на Вијасна биле отфрлени. Сепак, Бјалијатски, Лабкович и Стефанович не беа ослободени од притвор бидејќи беа обвинети за „криумчарење“ односно „илегално пренесување готовина преку царинската граница на Евроазиската економска унија во големи количини од организирана група“. На тројцата политички затвореници сега им се заканува затворска казна од 7 до 12 години.

Земјите од Европската унија, САД и меѓународните организации за човекови права го признаа како политички затвореник, а неговата казна е политички мотивирана. 

Алес Бјалијатски е активист за човекови права во Белорусија, кој води речиси 30-годишна кампања за демократија и слобода. Во 1996 година, тој го основа Центарот за човекови права „Вијасна“ со седиште во Минск за да обезбеди поддршка за политичките затвореници. Оттогаш, таа стана водечка невладина организација во земјата која придонесува за развојот на граѓанското општество во Белорусија преку документирање на кршење на човековите права и следење на изборите.

Белорусија, под власта на претседателот Александар Лукашенко, често се нарекува „последната европска диктатура“. Оваа репутација со право произлегува од неговото авторитарно владеење во кое изборите се фалсификуваат, гласовите на опозицијата се замолчуваат, а граѓанското општество е сериозно ограничено од државните институции кои се, всушност, продолжение на советското минато на земјата. Земјата е исто така единствена на европскиот континент по континуираната употреба на смртната казна.

Бјалијатски и Вјасна продолжуваат да се залагаат за мноштвото храбри луѓе кои протестираат против диктаторското владеење на Лукашенко со висок личен ризик. Преку нивната посветеност на демократијата и слободата, Бјалијатски и Вијасна ги поставија темелите на мирно и демократско општество во Белорусија.

ФОТО: EPA/TATYANA ZENKOVICH

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади