27 Јануари, 2020
0.0200

ОД СТОЈАКОВО ДО КИНА: Двајца Македонци нашето знаме го развиорија на Кинескиот ѕид

Објавено во: Македонија 20 Јули, 2019

Двајца Македонци од селото Стојаково, Ѓорѓи Николов и Џоко Шуклев  се одлучија за еден необичен и несекојдневен потег.

Тие тргнаа на пат за Кина и нивна крајна цел беше македонското знаме да го развиорат на кинескиот ѕид. Во тоа успејаа вчера.  Со 40 годишно „рено 4“ на пат се 20 дена, а сега ги чека патот за назад. Поминаа низ Србија, Романија, Украина, Русија, Монголија и Кина. Попат имале позитивни и негативни искуства, многу згоди и незгоди, за што своите фанови ги информираа на социјалните мрежи.

„По 20 дена и изминати 11.000 километри со „рено 4“ и 800 километри со Боинг 737 успеавме! Го развиоривме македонското знаме на Кинескиот ѕид и што би рекол Ѓорѓи Николов:  „Стојаково и Македонија на нозе, Кина на колена! Битката на Кинеската граница ја загубивме ама војната ја добивме!!!", пишуваат тие на Фејсбук. 

Во Пекинг топло добредојде добија од членовите на Македонската амбасада во Кина. Македонците кои се во овој кинески град ги запознаа со знаменитостите.

Граѓаните се воодушевени од нивното патување и желбата да го развиорат знамето на  својата земја на Кинескиот ѕид.

Мала перипетија имаа на монголско – кинеската граница затоа што немале договорено туристичка агенција и кинески возач со кој би се движеле на територијата на Кина, но проблемот за кратко беше надминат.

Тие го почнаа патувањето на 29 јуни од Стојаково. По големата авантура кога стигнаа до Ница и назад со нивниот олдтајмер, одлучија да се зафатат со поголем предизвик. Изминатите нецели три недели речиси немаа поголеми проблеми, среќаваа луѓе од кои добиваа голема поддршка, а беа пречекувани и од нашите претставници во амбасадите во земјите што ги посетија.

„За следно патување постојано планираме нешто, но прво да се вратиме дома, и потоа добро ќе испланираме“, велат тие. 

Очекуваат идното лето да реализираат ново патување, кое најверојатно ќе биде на друг континент. Како опција ги споменуваат Африка, Северна или Јужна Америка. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Советничката од Левица во Град Скопје за препораките за загадување: Шилегов ни ја потценува интелигенцијата

Советничката од Левица во Град Скопје за препораките за загадување: Шилегов ни ја потценува интелигенцијата

(ВИДЕО) Град Скопје започнува со чистење на дивата депонија на Лепенец

(ВИДЕО) Град Скопје започнува со чистење на дивата депонија на Лепенец

Продолжува судењето за „Рекет“, дојде адвокатката на Катица Јанева

Продолжува судењето за „Рекет“, дојде адвокатката на Катица Јанева

Мила Царовска ќе предводи македонска делегација во Аушвиц

Мила Царовска ќе предводи македонска делегација во Аушвиц

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува

И НА ВОДНО МОЖЕ ДА БИДЕ РИЗИЧНО - повреден планинар, а излетал и автомобилот што дошол да го спаси

И НА ВОДНО МОЖЕ ДА БИДЕ РИЗИЧНО - повреден планинар, а излетал и автомобилот што дошол да го спаси