27 Септември, 2021
0.0223

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат средства за обештетување на граѓаните на Охрид, Струга и Ресен

Објавено во: Македонија 22 Јули, 2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска на расправа за ребалансот на буџетот изјави дека ако се има политичка волја, новата Влада со ребалансот ќе одвои 2 милиони евра за обештетување на граѓаните од Охрид, Струга и Ресен за штетите од земјотресите.

„Со тоа ќе им се помогне на граѓаните да ја поправат штетата направена од оваа природна непогода. Сега вие го браните буџетот, односно ребалансот или ги браните интересите на граѓаните на Охрид кои претрпеле штета“ – праша Милошоски.

Од ВМРО - ДПМНЕ велат дека земјотресите кои цел месец го тресеа охридско – струшкиот регион предизвикаа штети кај објектите.

Расправата по ребалансот на буџетот почна во понеделникот во матичната  комисија за финансирање и буџет. Според деловникот таа ќе трае 10 дена, и потоа уште 5 на пленарна седница. Поднесени се над 800 анадмани, а најголем дел од нив се од ВМРО-ДПМНЕ. 

Можеби ќе ве интересира

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот