24 Јуни, 2024
0.0263

ОДГОВОРОТ НА ПЕКИНГ МОЖЕ ДА БОЛИ: Брисел е подготвен да воведе високи царини за кинеските електрични автомобили?

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Додека аналитичарите очекуваат дополнителните европски давачки за електричните возила да бидат меѓу 10 и 25 проценти, европските производители кои работат во Кина стравуваат што би можело да биде следно.

Европската комисија оваа недела треба да ја објави евентуалната одлука за воведување царина за увоз на кинески електрични возила поради, како што се наведува, прекумерните субвенции што кинеските власти ја субвенционираат автомобилската индустрија. Ваквата одлука може да предизвика остри реакции, но и можен реципрочен одговор од Пекинг.

Воведувањето дополнителни тарифи за кинеските електрични возила е на дневен ред на ЕК за помалку од еден месец откако Вашингтон ги зголеми четирикратните тарифи за електричните автомобили од Кина, кои сега изнесуваат 100 отсто.

Речиси е сигурно дека Брисел, за увоз на возила од кинески производители како BYD или Geely, ќе постави далеку пониски царини од американските, но потенцијален проблем е што тие ќе се применуваат и за моделите на западните производители кои ги извезуваат своите автомобили од Кина кон Европа пишува Ројтерс.

Исто така, освен нелојалната конкуренција од евтините кинески електрични возила, европските производители би можеле да имаат проблеми во случај на реципрочни мерки на Пекинг, особено германските производители кои се доста зависни од продажбата во Кина.

Истрагата трае до крајот на октомври, постои можност за договор

Пекинг претходно ја критикуваше Европската унија за покренување истрага за нивните субвенции и ги повика европските производители на соработка, а исто така лобираше во одредени земји-членки. Сега, меѓутоа, Кина целосно не посочи каков ќе биде нејзиниот одговор на европските царини.

Истрагата на ЕУ ќе трае до крајот на октомври, кога ќе се донесе конечна одлука дали ќе се воведат царини, што вообичаено се прави за период од пет години. Периодот до неговото завршување остава доволно време за постигнување потенцијален договор меѓу Брисел и Пекинг.

Аналитичарите очекуваат дека европските царини би можеле да изнесуваат меѓу 10 и 25 отсто, но овие давачки ќе се применуваат само доколку владите на земјите-членки не им се спротивстават со големо мнозинство.

Европската комисија проценува дека уделот на кинеските електрични возила продадени во ЕУ се зголемил на осум (до девет) проценти од помалку од еден процент во 2019 година и дека може да достигне 15 проценти веќе во 2025 година. Од друга страна, најголем дел од увозот на електрични возила произведени во Кина во Европа отпаѓа на моделите Tesla, Renault и BMW.

Мондо

Можеби ќе ве интересира

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!