23 Октомври, 2019
0.0169

Око за око, лајк за лајк

Објавено во: Стил 18 Септември, 2019

Сериозно дали сме самите свесни накај каде тераме. Полни со осуда и критика за се што гледаме по социјалниве медиуми, секој еден од нас, скриншотова, форвардира, лајкува и коментира и што треба и што не треба, да не речам најголемиот дел се тоа што не треба. На осуда е голотија и перверзија а самите тие кои судат трчаат да кликнат лајк на полуголо тело, најбрз број на следачи секогаш добиваш со слика од голо дупе, а контра на тоа слика од некоја прекрасно уредена куќа, или мотив од природа на пример, има пола. Ова некако ми е локален муабет, балкански, свесни дека со главите сме пикнати во мобилен, па дури и оние кои на осуда ги стваат првиве, стануваат поголеми пазачи, па ти знаат и колку пати постираш и зошто, и анализа на карактер и дрн дрн до бескрај магичен круг на на ти го дај ми го, кој е попаметен.

Во период кога социјалните медиуми се оружје за масовна манипулација, и од сите страни излегува и станува достапно сенешто, за почеток ви предлагам да го одследите тоа што не го оправдувате, тоа што не го сакате, тоа што ви пречи и тоа што ви прави немир.

Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Човекот кој заработува 5,1 милијарди долари на ден

Човекот кој заработува 5,1 милијарди долари на ден

Наша репортажа: 8 нешта што мора да ги посетите во малото унгарско гратче Тихани на Балатон

Наша репортажа: 8 нешта што мора да ги посетите во малото унгарско гратче Тихани на Балатон

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

Катаракта – што е и како се третира?

Катаракта – што е и како се третира?

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

Во име на Човекот, Амин

Во име на Човекот, Амин

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Што кажа Тоше во своето последно интервју...