14 Април, 2024
0.0241

ОН: Во израелските напади просечно дневно се убиваат 37 мајки

Објавено во: Свет 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Организацијата UN Women објави дека израелските напади врз Појасот Газа, во кои загинаа околу девет илјади жени, се и војна против жените.

Во извештајот објавен од UN Women се наведува дека израелските напади во Газа предизвикале невидени убиства и рани жени.

Во извештајот се наведува дека израелските сили досега убиле околу 9.000 жени во Појасот Газа, но бројот може да биде поголем, бидејќи има многу луѓе под урнатините.

„Ако војната во Газа продолжи со ова темпо, во просек ќе продолжат да се убиваат 63 жени дневно. Војната во Газа е истовремено и војна против жените“, беше посочено.

Во извештајот се истакнува дека во израелските напади секој ден се убиваат 37 мајки и дека оваа ситуација особено ги погодува децата.

„Многу повеќе ќе загинат во наредните денови и недели доколку итно не се постигне хуманитарен прекин на огнот“, велат од UN Women.

Израел започна смртоносна офанзива на Појасот Газа откако Хамас го нападна Израел на 7 октомври, убивајќи најмалку 30.320 луѓе и предизвикувајќи широко распространето уништување и недостиг на залихи во блокираната палестинска енклава.

На 26 јануари, по тужбата за геноцид поднесена од Јужноафриканската Република, Меѓународниот суд на правдата одлучи дека Израел мора да се воздржи од какви било дејствија поврзани со убиства, напади и уништување на жителите на Појасот Газа и да ги преземе сите мерки за да спречи геноцид.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува