09 Декември, 2022
0.0280

Оние кои прележале корона во последните година дена, се соочуваат со потенцијална смртоносна компликација: Ново предупредување од британски научници

Објавено во: Свет 27 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Ново предупредување пристигнува од британските научници, а е поврзано со ковид.

Имено, како што се наведува, луѓето кои прележале корона вирус се соочуваат со потенцијално смртоносна компликација.

Ковид го зголемува ризикот од згрутчување на крвта (тромби) опасни по живот - најмалку една година по инфекцијата, предупредија британските експерти

Згрутчувањето на крвта може да предизвика срцев удар, мозочен удар, белодробна емболија (ПЕ), длабока венска тромбоза (ДВТ) и, во најлош случај, смрт.

Истражувањето, објавено во Circulation, врз основа на анализа на 48 милиони медицински досиеја на луѓе со корона, покажа дека вирусот довел до дополнителни 10.500 срцеви удари.

Се верува дека вирусот предизвикал и неколку други компликации, како што се ДВТ и ПЕ само во Англија и Велс.

ДВТ е згрутчување на крвта што често се формира во ногата, додека ПЕ е згрутчување на крвта што го блокира крвниот сад во белите дробови.И двете состојби се сериозни и може да доведат до инвалидитет или дури и смрт.

- Засегнати се и луѓе со благи или умерени форми на корона - велат истражувачите.

Сепак, научниците од универзитетите низ Велика Британија истакнаа дека ризикот од згрутчување на крвта кај оние кои се заразени со корона вирусот е релативно мал и се намалува со текот на времето, пренесува порталот република.рс


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака