23 Април, 2024
0.0257

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

Објавено во: Свет 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Американскиот новинар Такер Карлсон изјави дека оние кои веруваат дека Русија може да биде вмешана во смртта на Алексеј Навални се идиоти.

„Тие се идиоти. Тие луѓе навистина не знаат ништо. Тоа се истите луѓе кои ни кажаа дека Украина ќе победи. Всушност, Русија има 100 милиони луѓе повеќе и има многу поголем индустриски потенцијал. Едноставно е лудо“, изјави Карлсон во интервју за порталот Блаже, пренесува РИА Новости.

Новинарот истакна дека „нема поим дали Навални е убиен или не“, и додаде дека не е многу заинтересиран за него.

Прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков претходно изјави дека Москва смета дека изјавите на западните политичари за смртта на Навални се безобразни и неприфатливи и дека се уште нема конечни информации и изјави од лекари и форензичари.

Според информациите од одделот Јамала на Федералната казнена служба, Навални се чувствувал лошо во петокот по прошетка, изгубил свест и починал.

Според прелиминарните податоци на изворите на кои се повикува РТ, осуденикот добил згрутчување на крвта, а се утврдуваат точните причини за смртта.

СУСК за автономниот округ Јамало-Ненец организираше процедурална истрага за овој факт и ќе се утврдат сите околности за смртта на Навални.

Во градската болница Лабитнанг, на РИА Новости ѝ било кажано дека службата за итна помош залудно се обидувала да го реанимира Навални повеќе од половина час, а патувањето од станицата до пациентот на тимот му одзело околу девет минути.

За инцидентот е започната прелиминарна истрага.

Навални заврши во затвор откако неговата условна казна во случајот Ив Рош беше заменета во вистински затвор во 2021 година поради кршење на условниот режим.

По неколку судења за други кривични пријави, вклучително и создавање екстремистичка заедница, измама и непочитување на судот (навреда на судијата што му судеше за клевета на воен ветеран), конечната затворска казна беше зголемена на 19 години, а затворскиот режим се зголеми на посебен .


Можеби ќе ве интересира

ЗЕЛЕНСКИ: Ако француските авиони можеа да го заштитат небото на Израел, зошто не и на Украина?

ЗЕЛЕНСКИ: Ако француските авиони можеа да го заштитат небото на Израел, зошто не и на Украина?

(ВИДЕО) РУСИТЕ ЈА ПОГОДИЈА ТЕЛЕВИЗИСКАТА КУЛА ВО ХАРКОВ: Taa се скрши на половина и се урна

(ВИДЕО) РУСИТЕ ЈА ПОГОДИЈА ТЕЛЕВИЗИСКАТА КУЛА ВО ХАРКОВ: Taa се скрши на половина и се урна

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ ОБЈАВИЈА СНИМКА: Еве како го уништија бродот Комуна на Крим

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ ОБЈАВИЈА СНИМКА: Еве како го уништија бродот Комуна на Крим

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

Дуда: Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Дуда: Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

ОРБАН ПРЕДУПРЕДУВА: Во Европа владее воено расположение, Брисел си „игра со оган“

ОРБАН ПРЕДУПРЕДУВА: Во Европа владее воено расположение, Брисел си „игра со оган“

СО ПАДОТ НА ПРОДАЖБАТА ПАЃААТ И ЦЕНИТЕ: Тесла ги поевтинува своите автомобили во Европа, Африка и Блискиот Исток

СО ПАДОТ НА ПРОДАЖБАТА ПАЃААТ И ЦЕНИТЕ: Тесла ги поевтинува своите автомобили во Европа, Африка и Блискиот Исток

ПРИНЦОТ ХАРИ ЗАСЕКОГАШ ГИ ПРЕКИНА ВРСКИТЕ СО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО?: Во јавноста протекоа лични документи

ПРИНЦОТ ХАРИ ЗАСЕКОГАШ ГИ ПРЕКИНА ВРСКИТЕ СО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО?: Во јавноста протекоа лични документи

ДУБАИ СЕКОГАШ Е НАД НИВОТО - НЕРЕАЛНИ СЦЕНИ ПО ПОПЛАВИТЕ: Еве вака се превезуваат скапите автомобили (ВИДЕО)

ДУБАИ СЕКОГАШ Е НАД НИВОТО - НЕРЕАЛНИ СЦЕНИ ПО ПОПЛАВИТЕ: Еве вака се превезуваат скапите автомобили (ВИДЕО)