21 Јули, 2019
0.0195

Ослабев 32 килограми со операција на желудникот: Искрена приказна на виолинистката Риана Рамиз

Објавено во: Стил 13 Мај, 2019

Пред нешто повеќе од една година, професорката по виолина Риана Рамиз од Скопје, со храбар потег реши сосема да го смени начинот на живот и својот физички изглед. Риана загуби 32 килограми со операцијата на желудник која ја направила кај познатиот доктор Гурдал Орен и неговиот тим во „Кадикој“ болницата во Истанбул. За Женски магазин, музичарката раскажа дека денот на операцијата, сега го слави како свој роденден. 

„Пред точно една година, се решив да направам Obesy Surgery односно Metod Batiatric sleeve Кратење на желудник. Тоа е лапараскопска операција со која се крати 70-80% од желудникот и пациентите по интервенцијата имаат 20-30%  желудник. По кратењето на желудникот живееме нормално како и луѓето со цел желудник. Хормонот Grehalin кој се наоѓа на горниот дел од желудникот е скратен и поради тоа не чувствуваме глад. Кај гојазните тој хормон ја прави целата збрка. По оваа операција ние имаме мал желудник, како на бебе, па така и се храниме првите две недели“, ја започна својата приказна Риана.  По 14 дена, се продолжува со таканаречениот пире период, а од првиот месец со храна за џвакање. 

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?