07 Август, 2022
0.0224

Ова е највлијателниот психолог на денешницата, бесплатно ви нуди 42 правила за подобар живот: Првите три се апсолутен закон

Објавено во: Стил 24 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Џордан Петерсон е канадски клинички психолог и професор по психологија, а неговите вредни совети и мудри мисли се познати низ целиот свет. Згора на тоа, тој е еден од највлијателните мислители на денешницата, па неговите изјави често се цитираат, но тие и ги зајакнуваат луѓето. Неодамна на својот Твитер профил сподели 42 правила за добар живот, а ние ги споделуваме со вас.

1. Кажете ја вистината ... или барем не лажете

Вистината помага да се вклопи страшната сложеност на човекот во едноставноста на неговите зборови. Вистината води. Вистината е крајниот, неисцрпен природен ресурс. Таа е светлина во темнината.

2. Не прави работи што ги мразиш

Внимавајте. Ако се гледате себеси како правите работи поради кои се мразите себеси, размислете колку ќе ве чини ако продолжите да го правите тоа.

3. Однесувајте така за да можете да ја кажете вистината за тоа како се однесувате

Престанете да правите работи за кои знаете дека се погрешни, а кои можете да престанете да ги правите. Можеби тоа е и мала работа, ситница. Тоа е во ред. Престанете со тоа и видете што ќе се случи. На овој начин се зајакнувате себеси.

Целиот текст на Машки магазин. 

Можеби ќе ве интересира

МОДНАТА КУЌА ЛУЈ ВИТОН НИКОГАШ ПОСИЛНА, И покрај кризата профитот се зголеми, сопственикот Анро меѓу најбогатите во светот

МОДНАТА КУЌА ЛУЈ ВИТОН НИКОГАШ ПОСИЛНА, И покрај кризата профитот се зголеми, сопственикот Анро меѓу најбогатите во светот