03 Јуни, 2020
0.0236

Oва е остров на кој му се заканува исчезнување

Објавено во: Стил 05 Јуни, 2019

Aко не се преземат мерки островот Тувалу, лоциран северно од Фиџи, сè повеќе е извесно дека наскоро ќе исчезне.

Поради климатските промени и подигнување на висината на морето, Тивалу наскоро би можел да исчезне.

Оваа полинезиската држава, се наоѓа на половина пат помеѓу Хаваи и Австралија. Тој е посебен и по тоа што се наоѓа на списокот на најзагрозените острови. 

Постарите жители се истрајни и сакаат да останат на островот. 

Експертите велат дека нема уште многу време, веројатно уште 50 до 100 години.

Предлагаат неколку решенија, од конструкција за пловен остров до подигнување на висината на тлото за десет метри од висината на океанот. 

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности