21 Октомври, 2021
0.0211

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

Објавено во: Свет 20 Септември, 2021

Куба е единствената земја во светот која започна масовна вакцинација на деца постари од две години со вакцина против вирусот корона.

Иако вакцинацијата не е задолжителна, родителите и децата ги полнат клиниките, болниците и училишните пунктови од септември, со цел да го вакцинираат своето дете.

„Ми олесна. Многу луѓе се уште добиваат ковид 19. Сега сме подобро заштитени“, рече Лаура Тијерас, само неколку минути откако нејзината четиригодишна ќерка Анисол ја прими првата доза вакцина Соберан, произведена во Куба.

За еден ден во поликлиниката во Хавана, каде што јавија Си -Ен -Ен и други медиумски куќи, 230 деца на возраст од три до пет години ја добија првата доза.

Со желба децата да се чувствуваат што е можно поудобно, лекарите и медицинските сестри ги носеа ушите на Мики Маус, а донесоа и кловн кој ја изведе претставата.

Исто како и возрасните, децата ќе треба да примаат три дози Соберан и само тогаш ќе се сметаат за целосно вакцинирани. Со доаѓањето на видот делта во Куба, бројот на случаи на инфекција кај децата експлодираше.

„Во Куба, во последните неколку месеци, бележиме алармантен број на нови инфекции кај детската популација“, напиша кубанскиот министер за здравство Хозе Портал Миранда на владината веб-страница „Кубадебата“ во септември, пренесува „Јутарњи лист“.

„Многу деца кои се во сериозна или критична состојба, се новороденчиња“, напиша тој.

Од почетокот на пандемијата во Куба, 117.500 малолетници се позитивни на ковид-19, но владата не објави податоци за смртни случаи од коронавирусот. Министерството за здравство штотуку презентираше податоци за десет починати деца од почетокот на август.

Вртоглавиот раст на заразените го одложи отворањето училишта на почетокот на септември. Часовите се одржуваат преку телевизиски програми, имајќи предвид дека повеќето кубански домаќинства немаат пристап до Интернет.

Многу родители во Куба се пожалија дека нивните деца заостануваат на училиште поради овој начин на школување и дека немаат каде да ги однесат бидејќи детските игралишта, кина и плажи се затворени.

Вакцинацијата на децата беше објавена на почетокот на септември, како дел од планот за вакцинирање на 90 отсто од населението на островската држава до средината на ноември, за да можат да се отворат меѓународните граници. Властите велат дека училиштето во живо нема да започне до ноември.

„Потврдата за вакцинација нема да биде задолжителна за посета на настава, но ги покануваме кубанските семејства да одговорат на поканата. Имаме вакцина која е 100 отсто кубанска“, изјави заменик -министерот за здравство Еугенио Гонзалес Перез.

Кубанската Агенција за лекови досега даде одобрение за употреба на три вакцини развиени од кубански научници, и тие тврдат дека тие се исклучително ефикасни и го спречуваат развојот на сериозни болести предизвикани од корона вирусот.

Иако беа критикувани дека програмата за развој на вакцини е покриена со тајност, минатата недела кубанските научници започнаа да споделуваат информации со Светската здравствена организација со цел да ја одобрат вакцината.

Кубанските вакцини ја користат истата технологија за развој на вакцини што ја користат американската компанија „Новавакс“ и француската „Санофи“, но се уште не добиле одобрение од СЗО.

Првично се очекуваше дека Куба ќе произведе доволно вакцини за сите 11,2 милиони жители до септември, но подоцна рече дека мора да ги намалат целите поради трговските санкции на САД.

Кубанските лекари го префрлија приоритетот на вакцинација на најмладите, иако многумина рекоа дека вакцините треба да бидат подостапни за најстарата популација и групи загрозени по здравјето.

„Многу е потешко да се вакцинираат децата, но тоа е поголемо задоволство. Знаете дека тие ќе бидат заштитени и дека нема да имаат сериозни компликации или да умрат од ковид“, рече д -р Ауроли Отањо Ортеага.

Извор. Блиц.рс

фото: Блумберг

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе