19 Јануари, 2022
0.0300

ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ НА СУПЕРМУТАНТОТ „ОМИКРОН“: Докторка од Јужна Африка открива-друга болка е карактеристична за новиот сој

Објавено во: Свет 27 Ноември, 2021

Кои се симптомите на новиот вид корона наречен омикрон...Иако првично беше заклучено дека е позаразна поради големиот број мутации на спајк протеинот, шилец, сега научниците откриваат охрабрувачки вести...

Омикрон, новиот вид на корона вирусот кој беше откриен во јужна Африка, пристигна и во Европа, а според последните информации, Велика Британија е третата земја во која е регистриран, покрај Германија и Чешка. Светската здравствена организација итно заседаваше поради новиот вид корона, а бројот на неговите мутации е поголем од кој било претходен вид, што предизвикува страв во научниот свет.

СЗО објави дека омикрон има 32 мутации во шилецот, што го прави многу заразен и поопасен. Сепак, според најновите информации кои доаѓаат од епицентарот на инфекцијата со овој нов вид, постои можност омикронот да е всушност „побеопасен“ од другите мутации.

Анџелика Кеце, претседател на Здружението на лекари на Јужноафриканската Република, за британски Телеграф изјави дека омикрон предизвикува лесна слика без најчестите симптоми поврзани со оваа инфекција.

„Тоа е лесна болест со симптоми како што се болки во мускулите или замор, кои траат ден или два додека болниот не се чувствува добро. Досега откривме дека заразените не го изгубиле мирисот и вкусот. Можно е да имаат блага кашлица Од заразените, дел моментално се лекуваат дома“, рече Кеце.

Добрата вест е што омикрон не е пронајден кај вакцинирани луѓе и дека болниците не се преоптоварени со пациенти заразени со оваа варијанта на корона. И дали омикрон е поопасен за невакцинираните, вели Кеце:

„Ќе го знаеме тоа за две недели. Омикрон е пренослив, но засега, како лекари, не знаеме зошто имаше толкава врева околу него, бидејќи сè уште го проучуваме. Ќе знаеме повеќе за две , три недели, бидејќи имаме неколку пациенти во болница, а тоа се млади луѓе, помлади од 40 години“, објасни докторката.


Можеби ќе ве интересира

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Цунами уништи цели села во Тонга, а досега има три жртви

Цунами уништи цели села во Тонга, а досега има три жртви