22 Мај, 2018
0.2930
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2018

Во ек на тензии помеѓу САД и Северна Кореја, често се споменува опасноста од нуклеарна војна. Меѓутоа, доколку навлегуваме во детали, знаеме дека клучен елемент за составување нуклеарни бомби е ураниумот. Повеќе од третина од природниот елемент на глобалниот пазар го извезе една поранешна советска република.

Нивното влијание на глобалниот пазар исто така е големо што државната компанија "KazAtomProm" неодамна најави дека во наредните неколку години ќе ги намали испораките за 20 отсто како би поттикнала раст на цените на сировината.

Се работи за Казахстан, девета држава по површина во светот и поранешна членка на Советскиот сојуз која некогаш била дом на главниот полигон на СССР за тестирање на нуклеарно оружје.

Казахстан денес произведува сировина за повеќе од една третина нуклеарно гориво во светот и е материјал неопходен за правење на атомски бомби.

Според податоците на Советската нуклеарна асоцијација, поранешната република во централна Азија обезбедила во 2016-та година 39 отсто од глобалните испораки на ураниум.

Евтина и лесна експлоатација

Оваа земја лежи на 12 отсто од светските резерви на ураниум, чија експлоатација е релативно лесна, а со самото тоа и евтина.

„До пред неколку години беа прилично заостанати зад Канада и Австралија, кои беа најголеми произведувачи. Сега остварија голем напредок“, вели Метју Бан , професор во факултетот за менаџмент при Универзитетот Хардвард.

Казахстан има една предност која Канада и Австралија ја немаат.

„Во споредба со други делови од светот, преспективите овде се многу атрактивни поради ниските трошоци. Тоа привлече многу западни инвеститори“, објаснува Николас Картер, заменик извршен претседател на компанијата UXC за консалтинг во областа на нуклеарна индустрија.

Странските вложувачи во меѓувреме осигураа значајни удели во десетина од вкупно 17 казахстански рудници.

Нуклеарна сила

Казахстан не е воена диктатура која кажи-речи сака да чекори со Западот, но не е ни пример за демократска земја. Претседателот Нурсултан Назарбајев, кој е на власт скоро 30 години често е на мета на критики поради политичкиот систем кој пружа малку простор за конкурентската борба. Има ли причини за страв дека земјата ќе користи ураниум за производство на нуклеарно оружје?

Накратко, не, пишуваат странски медиуми.

Казахстан не е во можност да се збогатува со ураниум, што е прв чекор во создавање на нуклеарен арсенал. Издвојување на ураниум - 235 , кој покренува нуклеарни реактори и се користи во производство на атомски бомби, од ураниум -238, природно добиен од рудници, се бара напредна технологија и експертиза, какви што постојат во соседна Русија, но не и во Казахстан.

Што е уште поважно, Казахстан отворено се обврза на партнерство во неширење нуклеарно вооружување: лани, МАА отвори „банка на ураниум“ на тло на Казахстан , со цел да спречи збогатување со ураниум складирајќи ниско збогатен ураниум за цивилни потреби.

Бан додава дека казахстанската рударска индустрија веќе одамна се докажала како доверлива, а нејзината сировина е клучен елемент на глобалниот пазар.

Можеби ќе ве интересира

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина