19 Јуни, 2018
0.4355
    ALK 8296.78    0.56%     BESK 9800    2.83%     GRNT 810.1    -0.91%     KMB 5003.67    2.97%     KSPR 26    0%     MPT 37007.55    -0.04%     MTUR 4500    1.81%     PKB 13901    3.82%     RZLE 35    25%     RZLV 70    5.79%     STB 951.08    0.12%     STBP 900    -2.17%     STIL 159    3.43%     TEL 275    0%     TETE 2290    6.76%     TNB 13563.46    -0.09%     TPLF 1235.96    -3.39%     TTK 949.95    0.07%     UNI 2542.36    1.69%     VITA 8503    0.02%     ZPKO 2858    0.01%

Овошка од која месечно може да се заработат 300 евра

Објавено во: Агробизнис 31 Мај, 2018

Ако засадите јагоди, род ќе имате уште првата година, а парите кои сте ги вложиле ќе ви се вратат трикратно. 

Нема друга овошка која за толку кратко време и со мали вложувања носи добра заработка и затоа граѓаните се одлучуваат за овој бизнис. 

Почетниците не треба да земаат големи површини, затоа што еден хектар е доволен за првата година. 

Јаков Томиќ од Суботица веќе 18 години се занимава со оваа работа, и вели дека ако се подели заработката во првата година, тогаш месечно има по 300 евра профит. 

Но, за тоа да се случи, откупната цена мора да биде над 150 динари за килограм. 

Ако вложите 6000 евра, во првата година ќе заработите над 13.000 евра. 

Веќе во втората година на површина од половина хектар вложувањата се 2000 евра. 

Можеби ќе ве интересира

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка

МЗШВ на терен во увид на штетите од вчерашното невреме

МЗШВ на терен во увид на штетите од вчерашното невреме

Заврши поправката и надградбата на радарскиот систем Ѓуриште

Заврши поправката и надградбата на радарскиот систем Ѓуриште