16 Јули, 2024
0.0228

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

Објавено во: Свет 19 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Над 500 луѓе починаа поради болести предизвикани од високите горештини за време на аџилакот на муслиманските верници во Мека! Како што пренесуваат странските медиуми, температурата во Саудиска Арабија во последните денови достигнала и до 52 Целзиусови степени.

Трагедијата го наруши празникот Курбан Бајрам, еден од најголемите муслимански празници. Мека секоја година прима милиони посетители за годишниот исламски аџилак во Каба, кој е познат и како Куќа на Алах.

Овогодинешните церемонии се одржаа на пеколни температури. Во Големата џамија се измерени рекордни 51,8 степени според саудискиот метеоролошки центар.

Дипломатите соопштија дека бројот на загинати во мртовечницата Ал Муаисем достигна 550, од ​​кои повеќето се од Египет.

„Повеќето од загинатите се Египќани“, изјави арапски дипломат за АФП.

Верниците се обиделе да се разладат со полевање со вода. Според извештаите на судските медиуми, загинале 323 државјани на Египет, 60 државјани на Јордан, 35 државјани на Тунис, 11 државјани на Иран и еден државјанин на Сенегал. Националноста на другиот починат не е соопштена.

За време на хаџот, повеќе од 390.000 аџии побарале лекарска помош поради преголемата топлина. Очевидци наведуваат дека покрај патот виделе многу неподвижни тела на верници, не знаат дали починале.

„Ќе ги засилиме напорите да се грижиме за сите на кои им е потребна помош“, соопшти саудиската Црвена полумесечина, додавајќи:

„Планот е да се фокусираме на верниците кои го завршиле хаџот и пред да стигнат до болницата. Подготвивме 45 целосно опремени медицински центри со 700 професионални работници и над 500 волонтери.

И покрај големиот број смртни случаи, саудискиот министер за здравство Фахд Абдул Рахман Ал Џалаџаел изјави дека здравствените служби направиле одлична работа за време на овогодинешниот хаџ.

„Благодарение на Алах, неговото височество принцот и премиерот со задоволство објавуваат успешно спроведување на плановите поврзани со здравствените услуги за време на оваа сезона на Хаџ“, рече тој.

Одењето на хаџ барем еднаш во животот се смета за една од обврските на секој муслиман кој е способен (финансиски и физички) да го стори тоа.


„Хаџилук е тешка задача. Мора да се вложат големи напори ритуалот да се изврши и во услови на голема топлина и гужва“, вели еден од верниците.

Властите ги предупредија верниците да избегнуваат да бидат на отворено помеѓу 11 и 15 часот. Се проценува дека оваа година Мека ја посетиле околу 1,8 милиони муслимани од целиот свет. Минатата година за време на хаџот загинаа најмалку 240 луѓе, а повеќе од 10.000 верници побараа помош поради големите горештини.

Фото: Принтскрин/Јутуб

Можеби ќе ве интересира

Ракот на дојка однесе уште една жртва, моја врсничка: Лила порачува – „Редовните прегледи се најважни и не оставајте ништо за утре“

Ракот на дојка однесе уште една жртва, моја врсничка: Лила порачува – „Редовните прегледи се најважни и не оставајте ништо за утре“

ИСПЛИВА БИЗАРНАТА ЈАХТА НА КИМ ЏОНГ УН - Има огромен базен и два големи тобогани

ИСПЛИВА БИЗАРНАТА ЈАХТА НА КИМ ЏОНГ УН - Има огромен базен и два големи тобогани

Температурата на морето во Будва е 28,1 степен, највисока во последните 10 години

Температурата на морето во Будва е 28,1 степен, највисока во последните 10 години

КРАЛОТ ЧАРЛС И КРАЛИЦАТА КАМИЛА ИТНО ЕВАКУИРАНИ - откриена опасност, но се работело за лажна тревога

КРАЛОТ ЧАРЛС И КРАЛИЦАТА КАМИЛА ИТНО ЕВАКУИРАНИ - откриена опасност, но се работело за лажна тревога

ТРАМП ОТКРИ ШТО МУ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ - погледнете која е причината што тој е се уште меѓу нас, направил нешто што не го прави вообичаено

ТРАМП ОТКРИ ШТО МУ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ - погледнете која е причината што тој е се уште меѓу нас, направил нешто што не го прави вообичаено

СО ТЕЛОТО ГИ ЗАШТИТИЛ ЌЕРЌАТА И СОПРУГАТА ОД КУРШУМИТЕ: Ова е човекот кој на митингот на Трамп почина како херој

СО ТЕЛОТО ГИ ЗАШТИТИЛ ЌЕРЌАТА И СОПРУГАТА ОД КУРШУМИТЕ: Ова е човекот кој на митингот на Трамп почина како херој

ИМ СЕ ИСЛАТЕШЕ ЛИ „ЕКСПЕРИМЕНТОТ“: еве колку наплати Венеција од воведувањето на таксата за туристи

ИМ СЕ ИСЛАТЕШЕ ЛИ „ЕКСПЕРИМЕНТОТ“: еве колку наплати Венеција од воведувањето на таксата за туристи

ДАЛИ БЕЗБЕДНОСТА И НА ПУТИН Е ВО РИЗИК? Стигна реакцијата на Москва по обидот за атентат на Трамп: „Се прави сè што треба да се направи“

ДАЛИ БЕЗБЕДНОСТА И НА ПУТИН Е ВО РИЗИК? Стигна реакцијата на Москва по обидот за атентат на Трамп: „Се прави сè што треба да се направи“

КАМПАЊАТА НА ТРАМП ИМА НОВА ЛЕГЕНДАРНА ФОТОГРАФИЈА: Демократите сега остануваат со помалку „политички кислород“

КАМПАЊАТА НА ТРАМП ИМА НОВА ЛЕГЕНДАРНА ФОТОГРАФИЈА: Демократите сега остануваат со помалку „политички кислород“