13 Јуни, 2024
0.0282

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ИМААТ ЛИСТА НА ЗЕМЈИ КАДЕ ШТО БИ ЖИВЕЕЛЕ НАЈДОБРО: Животни трошоци помали, одлично здравство и пријатна клима

Објавено во: Свет 18 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Истражувањето спроведено меѓу 17.000 испитаници покажало дека Американците ја сметаат Швајцарија за најдобра земја за минување на златното доба.

Исто така, според резултатите, станува збор за Американци кои често се одлучуваат да ја поминат староста надвор од својата земја од повеќе причини, меѓу кои најважни се помалите животни трошоци, подобра здравствена заштита, пријатна клима итн.

Швајцарија на прво место

Според мислењето на најголемиот број испитаници за потребите на ова истражување, Швајцарија може да им понуди најмногу на американските пензионери, благодарение на тоа што има „пријателски“ даночен систем, но и затоа што е правна држава во која граѓаните знаат на што можат да сметаат. Исто така, има високо развиен и достапен здравствен систем.

На второ место е Португалија, каде што трошоците за живот се значително пониски отколку во САД и која има пријатна клима. По неа е Австралија поради географските привлечности и пријателското население, па следува Нов Зеланд, кој генерално важи за „среќна и безгрижна“ земја.

На петтото место е Шпанија, со умерена клима, многу културни содржини и програмата „златна виза“, која им овозможува на богатите пензионери полесно да стигнат до документи  доколку купуваат скапи недвижнини во таа земја. На врвот на листата се и Канада, сите скандинавски држави (Данска, Шведска, Норвешка и Финска), Италија и Луксембруг. 

ФОТО: Unsplash/Roman Kraft

Можеби ќе ве интересира

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата