24 Март, 2019
0.5071
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Петнаесет занимливости за животот и работата во Шведска

Објавено во: Стил 14 Март, 2019

Има 15 занимливости за животот во Шведска, кои се важни за оние кои таму сакаат да се преселат. 

1. алкохол може да се купи само во посебни продавници

2. сета документација може да се среди за 10 минути на интернет

3. сите училишта се бесплатни за доселениците

4. училишта, градинки, разработени се до детали

5. работниците ги имаат сите можни права

6. нема стрес

7. породилното трае 480 дена и можат да го користат двајцата родители

8. ако сте вработени повеќе од 6 месеци, добивате породилно 80% од плата, а ако сте невработени 5.000 круни месечно

9. на секој чекор има „отворени“ градинки

10. сметките се поевтини од оние во Хрватска

11. освен годишен одмор, секој работник има 40 часа со можност порано да си оди од работа

12. повраток на данок има скоро за се

13. 90% од работниците не работат во сабота и недела

14. добро е платена секоја работа

15. од една плата се живее нормално

Можеби ќе ве интересира

Сите жени на Никола Груевски

Сите жени на Никола Груевски

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир