04 Август, 2020
0.0241

Петочки муабет или како побрзо да се мине викендот

Објавено во: Стил 24 Април, 2020

Полесно се дише, нели? Намалувањето на полицискиот час на кој сите, вака или онака (мислам на полесно или потешко) се навикнавме, донесе олеснување. Денес (четврток) ќерка ми излезе со мене после долго седење дома, секако со навлечена маска преку уста и нос (за ракавиците не ми попушти, ама и јас знам да претерувам некогаш, признавам) и детето ми беше воодушевено. Што е најинтересно, застана на сред одење, погледна лево-десно, ја извади маската, вдиша длабоко со затворени очи и ми рече “да го апришиејтнеме воздухот”. За оние кои веќе ме читале, не треба објаснување. За оние другите, да напоменам дека имам ќерка-тинејџер која си има посебен речник и во кој се одомаќинети и англиски изрази, кажани модифицирано. И да, беше во право. Многу работи сме си земале онака, без да ги цениме моментите во кои можеме слободно да дишеме, излегуваме, уживаме.

Нова колумна на Ана Бунтеска на Женски Магазин

Можеби ќе ве интересира

Момче со аутизам ја создаде најголемата ЛЕГО реплика на Титаник: Со 56.000 коцки

Момче со аутизам ја создаде најголемата ЛЕГО реплика на Титаник: Со 56.000 коцки

Македонецот кој со пораки на картон ја насмеа земјава

Македонецот кој со пораки на картон ја насмеа земјава

Нашите торти се 100% уникатни и 100% безбедни: „ММ слатка маса“ за новата роденденска корона реалност

Нашите торти се 100% уникатни и 100% безбедни: „ММ слатка маса“ за новата роденденска корона реалност

Беше на Голи Оток, жена му го изневери, доживеа клиничка смрт, а денес полни 94 години

Беше на Голи Оток, жена му го изневери, доживеа клиничка смрт, а денес полни 94 години

Чајот од маслинка ме штити од коронавирусот, не се плашам од него: Бранко Попов од Дојран за домашниот лековит производ

Чајот од маслинка ме штити од коронавирусот, не се плашам од него: Бранко Попов од Дојран за домашниот лековит производ

Колку чинат BMW маиците на Зоран и Зорица Заеви?

Колку чинат BMW маиците на Зоран и Зорица Заеви?

Секогаш ќе го изберам здравјето отколку потребата да свртиме едно оро: Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, експерт за протокол

Секогаш ќе го изберам здравјето отколку потребата да свртиме едно оро: Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, експерт за протокол

Опасно згодни: Нашите водителки и на + 40 и на +50 години изгледаат заводливо во костими за капење

Опасно згодни: Нашите водителки и на + 40 и на +50 години изгледаат заводливо во костими за капење

Танцувајте на дождот со уникатни модни чадори: Интервју со талентираната Симона Јовчевска

Танцувајте на дождот со уникатни модни чадори: Интервју со талентираната Симона Јовчевска