29 Мај, 2024
0.0424

Пленковиќ е еден од кандидатите за шеф на Европската комисија: „Наводно веќе изразил интерес“

БИЛД ЦИТИРА ИЗВОР ОД ЕУ

Објавено во: Балкан 21 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Освен Пленковиќ, се споменуваат и грчкиот премиер Мицотакис и претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола

Урсула фон дер Лајен, според извори на германски Билд во политичкото раководство на Европската унија, полека ја губи поддршката од конзервативната групација на европските партии (ЕПП) за нов мандат на чело на Европската комисија и веројатно дека евроконзервативците ќе ја најдат нејзината замена во хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ или грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

- И Пленковиќ и Мицотакис наводно веќе пројавиле интерес за понудата да бидат кандидати за наследничка на Урсула фон дер Лајен. Се шпекулира како кандидат за претседателката на парламентот, Роберта Мецоли од Малта, која нема искуство во извршната власт, но има голема самодоверба и амбиција и, како што се покажа на конгресот за номинации на ЕПП во Букурешт на почетокот на март поголем талент за говори од фон дер Лајен - пишува Билд во текстот силно не се согласува со опцијата Урсула фон дер Лајен да добие уште еден мандат на чело на Европската комисија. Германскиот таблоид, на пример, цитира неименуван пратеник во Европскиот парламент од редовите на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), кој бил прашан какви се шансите новото свикување на ЕП да го прегласа актуелниот претседател на ЕК.

„Мили се шансите на Урсула“

- Искрено, мали се шансите... - изјави неименуван претставник за Билд. Дури и да дојде на дофат мнозинството во ЕП да гласа за кандидатот за ЕП, останува прашањето по која политичка цена, вели истиот извор за Билд.

Таблоидот оди чекор подалеку, тврдејќи дека Урсула фон дер Лајен нема поддршка за кандидатурата за нова претседателка на ЕК дури и во сопствената партија ЦДУ. Во прилог на тоа тврдење наведуваат дека ЦДУ во актуелната кампања за изборите за Европскиот парламент не користи плакати со портрети на актуелниот претседател на ЕК. На последната тема Билд доби објаснување од ЦДУ дека заобиколувањето на имиџот на претседателот на ЕК во кампањата се користи од тактички причини.

- Фон дер Лајен сакаше да го промовира својот партиски пријател од ЦДУ, Маркус Пипер, на високо платена позиција претставник на малите и средни претпријатија во ЕУ. Но, имаше обвинувања за непотизам, дури и од еврокомесари. Назначувањето на Пипер беше огорчено одбиено. Овој пример покажува дека Фон дер Лајен има моќни противници, вклучително и во редовите на конзервативното партиско семејство ЕВП, во кое спаѓаат и ЦДУ и ЦСУ - коментира Билд.

Аферата Фајзер

Истиот извор оценува дека актуелната шефица на ЕК има премногу пречки пред себе доколку сака да оствари нов мандат. Заедно со споменатиот отпор во сопствените редови, Фон дер Лајен мора да придонесе за победничкиот резултат на ЕПП на изборите за Европскиот парламент, потоа да ги освои коалициските партнери во парламентот и на крајот поддршката од шефовите на влади на ЕУ земји членки. Истовремено, Билд оценува дека коалициските партнери на ЕПП, како Зелените, кои не се задоволни од темпото на зелената транзиција на ЕУ, како и десничарите кои сакаа да го запрат левичарскиот кандидат за ЕК претседателство по секоја цена, беа разочарани од потезите на претседателот на ЕК во актуелниот мандат, а сега Урсула фон дер Лајен се жали недоволно на десничарската политика.

Билд потсетува и на аферата со нетранспарентната набавка на вакцината против КОВИД-19 од Pfizer, како и на големите критики за истата за целосно застанување на страната на Израел во актуелниот конфликт со Хамас и Иран. Весникот смета дека проблем за Фон дер Лајен е опаѓањето на популарноста и угледот на францускиот претседател Емануел Макрон, кој и беше силна поддршка при доаѓањето на чело на ЕК.

Разговарајќи во детали со политичката судбина на Урсула фон дер Лајен, Билд само случајно ги претставува нејзините можни наследници. За Пленковиќ весникот само наведува дека неодамна победил на парламентарните избори во Хрватска, а за Мицотакис дека е многу влијателен во Брисел.

За оваа сторија на Билд побаравме коментар од Владата на Република Хрватска, но одговор не добивме до објавувањето на написот.


Извор: 

jutarnji.hr


Можеби ќе ве интересира

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа

МИЦОТАКИС ДО МИЦКОСКИ: Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа

МИЦОТАКИС ДО МИЦКОСКИ: Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа

ВУЧИЌ ЗА ГЛАСАЊЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Oсвен Македонија, го разочара и друга земја

ВУЧИЌ ЗА ГЛАСАЊЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Oсвен Македонија, го разочара и друга земја

БЕЛГРАД: Србин пред 8 години го закопал татка си во дворот за да продолжи да ја зема пензијата

БЕЛГРАД: Србин пред 8 години го закопал татка си во дворот за да продолжи да ја зема пензијата