07 Декември, 2022
0.0222

Пленковиќ: Вучиќ не се избори за одложување на одлуката за руската нафта

Објавено во: Балкан 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, во Прага изјави дека цела ЕУ, а не Хрватска, донела пакет санкции против Русија и дека Србија на ниту еден начин не докажала дека на кој било начин и е загрозена енергијата, дека увозот на руски нафтата би била последната капка на спасението.

„Второ, оваа одлука не е одложена, туку ќе стапи на сила за сите во декември. Вучиќ не се избори за одложување. Навреме ќе стапи во сила“, рече Пленковиќ.

Тој додаде дека Србија може да увезува секаква нафта, освен руската нафта.

„Ако Србија може да добие каква било нафта, а не е руска, тогаш што е проблемот? Нема проблем. Јанаф е тука, Крк е тука, Хрватска е тука“, додаде тој.

Коментирајќи ги изјавите на српските функционери, тој рече дека тоа се „смешни, навредливи, неточни и груби тези“.

„Јасно е дека Србија ја разбира пораката - ако сака да влезе во ЕУ, тоа подразбира некои принципи и некои пакети санкции“, рече Пленковиќ.

Што се однесува до исклучоците, хрватскиот премиер наведува дека мора да се докажат вонредни околности.

„Ако рафинеријата Панчевац не можеше да преработува никаква нафта освен руската, тогаш претпоставувам дека ЕУ би им ја дала“, рече тој. 

По одлуката на ЕУ да забрани увоз на руска нафта, претседателот на Србија, Александар Вучиќ го коментираше осмиот пакет санкции на ЕУ, со кој некои земји беа изземени, а Србија не. Тој посочи дека Хрватска со тоа што ја натера Србија да не биде изземена од санкциите за увоз на руска нафта, само ја работи својата работа, која ја започна во 1941 година.

„Хрватска само си ја вршеше работата, што ја работи со децении. Наше е да најдеме одговори во иднина за тоа. Воопшто не ја обвинувам Хрватска, тие ја работат работата што ја работат од 41 година. Што се однесува до нас, ќе зборувам за важни длабински и стратешки прашања, како и за важни економски и политички далекусежни одлуки“ рече претседателот.

Премиерката на Србија пак посочи дека од одлуката за забрана за увоз на руска нафта, „практично значи санкции против Србија“.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Вагнер отвори канцеларија во Србија

Вагнер отвори канцеларија во Србија

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек