09 Јуни, 2023
0.0235

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!

Објавено во: Свет 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Американски хуманитарец кој џихадистите го држеле како заложник во Африка повеќе од 6 години, денеска е ослободен

Ослободен е американскиот хуманитарен работник кој бил држен како заложник во Западна Африка повеќе од шест години, пренесува NBC. Џеф Вудк (62) од Мекинливил, Калифорнија бил киднапиран на 14 октомври 2016 година од неговиот дом во Абалак, северен Нигер.

Вудк и францускиот новинар Оливие Дубоа, чие ослободување исто така беше објавено денеска, беа видени заедно на меѓународниот аеродром Диори Хамани во главниот град на Нигер, Ниамеј.

Се верува дека бил киднапиран од група поврзана со Исламската држава

Се верува дека хуманитарецот бил киднапиран од група поврзана со Исламската држава пред да биде предаден на локалната организација на Ал Каеда во соседно Мали, соопшти неговото семејство.

Државниот секретар Антони Блинкен му се заблагодари на Роџер Карстенс, специјалниот американски претседателски пратеник за прашањата на заложниците, и на други претставници на министерството чијашто долгогодишна работа на маките на Вудк конечно се исплатеше. Реагираше и американскиот советник за национална безбедност.

„Задоволен сум, големо олеснување е што Вудк е ослободен по повеќе од шест години заробеништво. САД му се заблагодаруваат на Нигер што помогна да се врати хуманитарната помош на сите што им недостасува и го сакаат. Им благодарам на многумина во нашата влада кои работеа неуморно да ја обезбеди својата слобода“, рече тој. е американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Семејството на американскиот хуманитарец изјави дека тој е среќен и воодушевен што е слободен.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

Сириецот кој изврши напад во Франција, носел крст и молитвеник

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

(ВИДЕО) Кои градови се најдобри за живот за пензионери?

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

Азилант од Сирија e напаѓачот кој ги избодел четирите деца во Франција

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

(ВИДЕО) ДОБИ АПЛАУЗ: Италијанска пратеничка го доеше своето дете на седница во парламентот

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ХОРОР ВО ФРАНЦИЈА - напаѓач избоде со нож шест мали дечиња, две се во критична состојба

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

„ВАКА ИЗГЛЕДА РАКОТ, СЕГА И МЕТАСТАЗИ ВО МОЗОКОТ“: Шенон Доерти за нејзината најдолга борба

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот

ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот