13 Јуни, 2024
0.0278

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!

Објавено во: Свет 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Американски хуманитарец кој џихадистите го држеле како заложник во Африка повеќе од 6 години, денеска е ослободен

Ослободен е американскиот хуманитарен работник кој бил држен како заложник во Западна Африка повеќе од шест години, пренесува NBC. Џеф Вудк (62) од Мекинливил, Калифорнија бил киднапиран на 14 октомври 2016 година од неговиот дом во Абалак, северен Нигер.

Вудк и францускиот новинар Оливие Дубоа, чие ослободување исто така беше објавено денеска, беа видени заедно на меѓународниот аеродром Диори Хамани во главниот град на Нигер, Ниамеј.

Се верува дека бил киднапиран од група поврзана со Исламската држава

Се верува дека хуманитарецот бил киднапиран од група поврзана со Исламската држава пред да биде предаден на локалната организација на Ал Каеда во соседно Мали, соопшти неговото семејство.

Државниот секретар Антони Блинкен му се заблагодари на Роџер Карстенс, специјалниот американски претседателски пратеник за прашањата на заложниците, и на други претставници на министерството чијашто долгогодишна работа на маките на Вудк конечно се исплатеше. Реагираше и американскиот советник за национална безбедност.

„Задоволен сум, големо олеснување е што Вудк е ослободен по повеќе од шест години заробеништво. САД му се заблагодаруваат на Нигер што помогна да се врати хуманитарната помош на сите што им недостасува и го сакаат. Им благодарам на многумина во нашата влада кои работеа неуморно да ја обезбеди својата слобода“, рече тој. е американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Семејството на американскиот хуманитарец изјави дека тој е среќен и воодушевен што е слободен.

Можеби ќе ве интересира

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата