25 Февруари, 2024
0.0263

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

Објавено во: Балкан 11 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

По неколку месечен прекин поради штетата предизвикана од поплавите, се обновува железничката врска меѓу Солун и Атина, првично за товарните возови, а од сабота и за патничките, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Министерството за инфраструктура и транспорт на Грција соопштија дека доцна синоќа бил пуштен во сообраќај првиот товарен воз, а од 16 декември ќе почнат да сообраќаат и патничките возови за целосно да се обнови железничкиот сообраќај.

Во првите месеци од 2024 година ќе започне и работата за целосно санирање на штетите на уште двете железнички делници во централна Грција, односно Лариса – Волос и Палеофарсалос – Каламбака, како и на туристичката линија во Пилио.

На почетокот на септември Грција ја зафати невремето „Даниел“ кое донесе поплави во централниот дел на земјата, како и материјална штета на патната и железничката инфраструктура, а кусо подоцна следеше и второ невреме во истата област, со што целосно беше прекинато железничкото поврзување меѓу Атина и Солун. 

Можеби ќе ве интересира

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

ALBANIAN POST:„ЕВРОТО НЕ Е ОФИЦИЈАЛНА ВАЛУТА ВО КОСОВО“ - Централната банка на Косово ги пречекорила своите овластувања

ALBANIAN POST:„ЕВРОТО НЕ Е ОФИЦИЈАЛНА ВАЛУТА ВО КОСОВО“ - Централната банка на Косово ги пречекорила своите овластувања

ПОВТОРНО ЗАТВОРЕНО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“: Едно од децата ученици носело нож

ПОВТОРНО ЗАТВОРЕНО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“: Едно од децата ученици носело нож

ИТНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ НЕКОЛКУ СЕРИИ ОД ДОБРО ПОЗНАТ ЛЕК: Пациентите кои го користеле треба веднаш да се јават кај својот лекар

ИТНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ НЕКОЛКУ СЕРИИ ОД ДОБРО ПОЗНАТ ЛЕК: Пациентите кои го користеле треба веднаш да се јават кај својот лекар

„НЕ МОЖАМ НА КЕЛНЕР ДА МУ ДАДАМ 3.000 ЕВРА ПЛАТА“: Се случува вистинска катастрофа во Хрватска, угостителите во проблеми

„НЕ МОЖАМ НА КЕЛНЕР ДА МУ ДАДАМ 3.000 ЕВРА ПЛАТА“: Се случува вистинска катастрофа во Хрватска, угостителите во проблеми