02 Јуни, 2023
0.0244

ПОДАРОК ЗА ПОЛНОЛЕТСТВО - НОВ НОС: Дали пластичната хирургија е соодветен подарок за 18-ти роденден?

Објавено во: Свет, Стил, Општо 19 Април, 2023

Добивај вести на Viber

Тренд кој се повторува секоја пролет во Србија: тинејџерките, најчесто матурантите, придружувани од родителите, бараат корекција на усните , веѓите, носот, па дури и градите. Дали раната младост е добро време за отстранување на недостатоците за РТС , вели д-р Миломир Гачевиќ, специјалист по пластична, естетска и реконструктивна хирургија.

Трендот на естетски хируршки интервенции се зголемува од година во година без разлика на периодот од годината, вели д-р Миломир Гачевиќ, но желбата на девојките да направат ваква промена за матурската вечер за него е необјаснива.

„Мислам дека тоа не е добро, но потребно е максимално да ја зачуваме нашата природност, а таму каде што има недостатоци, а дефинитивно има недостатоци, тука сме да помогнеме, малку да го исправиме, бидејќи секој од нас, особено младите од 17, 18 години има убавина што треба да се зачува“, нагласува гостинот на Утринската програма.

Долгогодишното искуство, додава докторот, сведочи дека и најмалата естетска хируршка интервенција позитивно влијае на психата, социјалниот статус и самодовербата на пациентите и тоа треба да се поддржи, но доколку овој ефект го нема и доколку се работи за имитација на друга личност, тогаш таквите интервенции не се поддржани.

Улогата на родителите

Доктор Гачевиќ посочува дека постојат две групи родители кога се во прашање естетските интервенции на кои им се прават нивните деца.

„Има група родители кои дури инсистираат нивната ќерка да „среди“ нешто уште на рана возраст, за утре преку факултет, преку работа да има подобра „проодност“ во животот. А од друга страна имаш девојки кои многу ги притискаат родителите, а родителите како и сите нас се попустливи кон децата. Имав можност во мојата ординација да видам како дошло до остри конфликти и расправии со родителите, но од друга страна имаше и такви кои велеа: „Зошто и вие не го правите тоа“, вели докторката.

Во секој случај, треба да се направат одредени интервенции, но без претерување и со максимален напор да се делува што поприродно, што нема да пречи и поради што никој нема да зажали зошто го направил тоа по две-три години.

Естетските хируршки интервенции како моден тренд

Често се случува девојките да се одлучат за некои интервенции, доживувајќи ги како некаков актуелен моден тренд кој ќе го променат за неколку години. Но затоа лекарите треба да им го свртат вниманието на ваквите пациенти дека тоа не се интервенции за една година.

"Имате девојки, но и мажи, кои го оперираат носот пет-шест пати. Зошто? Затоа што не знаат што сакаат. Како и да им го правите носот, тие не се задоволни, бидејќи не се препознаваат себеси преку она што го добиле. И кога ќе ги прашате што точно сакаат, тие не знаат. Ако хирургот преземе одговорност и им објасни што им одговара на нивното лице, тие нема да бидат задоволни повторно“, додава хирургот.

Пред се, естетската интервенција треба да се прилагоди на сопствените анатомски структури, а не на ликот на друга личност, истакнува д-р Гачевиќ.

„Едно време беше тренд да се носи „Twiggy Piggy“, но што се случува? Девојките што работеа во Турција ќе ве носат, тие сега имаат проблем со дишењето и сега имаме сериозни проблеми да го поправиме. Потоа треба да земеме 'рскавица од ушите или ребрата за да ја поправиме. Така да не треба да поминувате низ ѕидот со глава“, нагласува гостинот на Утринската програма, д-р Миломир Гачевиќ, специјалист по пластична, естетска и реконструктивна хирургија.

Кога е неопходна согласност од родителите

На пациентите кои наполниле 18 години не им е потребна родителска дозвола. Пред да наполнат 17 години, кога станува збор за естетска интервенција, родителите мора да потпишат согласност.

Операција на носот, на пример кај девојчињата, може да се направи и на 16 години, но пред тоа мора да се провери дали е целосно хормонално и ендокринолошки зрела, бидејќи мора да се завршат сите центри за раст. Сепак, докторот нагласува дека сепак е најдобро да се почека до полнолетството, пренесува РТС.


Можеби ќе ве интересира

НОВА ДРОГА НА УЛИЦИТЕ: Поопасна е од хероин, на корисниците им се распаѓа ткивото

НОВА ДРОГА НА УЛИЦИТЕ: Поопасна е од хероин, на корисниците им се распаѓа ткивото

БРЕГЗИТ НЕ МУ ПОМОГНА НА ЛОНДОН, НИКОГАШ НЕМАЛО ПОВЕЌЕ НОВИ ИМИГРАНТИ: Балканската рута повторно најкритична

БРЕГЗИТ НЕ МУ ПОМОГНА НА ЛОНДОН, НИКОГАШ НЕМАЛО ПОВЕЌЕ НОВИ ИМИГРАНТИ: Балканската рута повторно најкритична

КАКО ИЗГЛЕДА ЗАТВОРСКИОТ ДЕН НА МИЛИЈАРДЕРКАТА ОД СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Холмс станува во 6.00 и има саатнина од 0,12 долари, вака цели 11 години

КАКО ИЗГЛЕДА ЗАТВОРСКИОТ ДЕН НА МИЛИЈАРДЕРКАТА ОД СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Холмс станува во 6.00 и има саатнина од 0,12 долари, вака цели 11 години

ДЕТАЛНА ЛЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, БАЛКАНОТ ПОД ГОЛЕМ РИЗИК ОД ПОПЛАВИ: Скандинавија ќе ја зафатат пожари

ДЕТАЛНА ЛЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, БАЛКАНОТ ПОД ГОЛЕМ РИЗИК ОД ПОПЛАВИ: Скандинавија ќе ја зафатат пожари

ОД 200 СЕГА СЕ САМО 12 СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Објавена е нова научна студија

ОД 200 СЕГА СЕ САМО 12 СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Објавена е нова научна студија

Макрон ги искара властите во Приштина, потпишаа договор, ама не го почитуваат

Макрон ги искара властите во Приштина, потпишаа договор, ама не го почитуваат

Австралиски вулкан во близина на Антарктикот исфрла лава

Австралиски вулкан во близина на Антарктикот исфрла лава

НАТО испраќа 700 војници на Косово и ќе прати уште ако има потреба

НАТО испраќа 700 војници на Косово и ќе прати уште ако има потреба

УКРАИНА ТВРДИ: Во секое време знаеме каде се Путин и Пригожин

УКРАИНА ТВРДИ: Во секое време знаеме каде се Путин и Пригожин