10 Јуни, 2023
0.0247

Поранешен член на кинеското Политбиро е обвинет за корупција

Објавено во: Свет 25 Јули, 2013

Добивај вести на Viber

Поранешниот член на Политбирото на Комунистичката партија на Кина (КПК), Бо Cилај, чие што исклучување од партијата минатата година ја шокираше јавноста, е обвинет за корупција и злоупотреба на положбата, јави агенцијата Cинхуа. Во обвинението се наведува дека Бо, како член на партијата, ја злоупотребил положбата, со цел да оствари профит, и примил значајна сума на пари и недвижнини, и злоупотребил државни пари. Укинат му е пратеничкиот имунитет и е исфрлен од редовите на парламентот. Неговата сопруга, Гу Каилаи, условно беше осудена на смрт, што е еднакво на доживотна робија, во август 2011 година, за убиство на британскиот бизнисмен, Нил Хејвуд.  

Можеби ќе ве интересира

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

ОБИД ЗА АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ?: Белоруски опозициски медиум објави видео на Твитер

ОБИД ЗА АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ?: Белоруски опозициски медиум објави видео на Твитер

РАЗОРЕН ЕФЕКТ НА ДОЛГИОТ КОВИД - еве кои пациенти се најмногу погодени и кои се нивните симптоми

РАЗОРЕН ЕФЕКТ НА ДОЛГИОТ КОВИД - еве кои пациенти се најмногу погодени и кои се нивните симптоми

ЗА ШТО СЕ ПОДГОТВУВА ЕВРОПА? Голем број земји носат важна одлука

ЗА ШТО СЕ ПОДГОТВУВА ЕВРОПА? Голем број земји носат важна одлука

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада