23 Јануари, 2021
0.0201

Поранешниот министер Горан Сугарески ќе биде прв човек на Царината, со АЕК ќе директорува Фестим Халили

Објавено во: Македонија 16 Септември, 2020

Нов директор на Царинската управа најверојатно ќе биде Горан Сугарески, велат за Фактор неофицијални извори.

Како што е познато, Сугарески во претходниот владин состав беше министер за транспорт, а уште кога се објави новиот владин тим, тој за Фактор изјави дека се разговара за негов натамошен ангажман, онаму каде што би можел да даде најголем придонес. 

Според овие извори, со „златната кокошка“, Агенцијата за електронски комуникации, ќе директорува Фестим Халили, сегашен директор на Македонски Железници Инфраструктура. 

Со уште една престижна државна компанија, пак, МЕПСО, која се занимава со пренос на електрична енергија, ќе раководи Бесим Кока. Фактор веќе пишуваше дека Кока е најсериозен кандидат за оваа државна компанија. Кока моментално е финансиски директор на Здравствен дом - Скопје, а во здравствените институции е речеиси две децении. 

Кока е истакнат член на партијата, дел од крилото на Изет Меџити, поранешниот градоначалник на Чаир со кој се и во блиски роднински односи, односно Кока му е зет на Меџити.

Со Цернтарот за управување со кризи, пак, според нашите информации, ќе директорува Бардул Насуфи, екс директор на Бирото за јавни набавки.

На местото прв човек на Државниот инспекторат за труд би дошол Хади Фетиши, екс шеф на општински инспекторат Тетово.

На местото, пак, директор на Управата за водење на матичните книги би дошол Амир Шабани, со Агенција за млади и спорт би управувал Авни Рустеми, претседател на младина на ДУИ, а со Центарот за образование на возразни, Нагип Назмиу.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Мал чекор напред постигнаа македонските и бугарските историчари

Мал чекор напред постигнаа македонските и бугарските историчари

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Филипче вели можеме сами да спроведеме имунизација, денес нови 307 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Филипче вели можеме сами да спроведеме имунизација, денес нови 307 заразени

Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на Владата, вели Николоски

Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на Владата, вели Николоски

Заев: Ние не смееме да си дозволиме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ

Заев: Ние не смееме да си дозволиме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ

Љубомир Фрчкоски ќе биде нов амбасадор во САД?

Љубомир Фрчкоски ќе биде нов амбасадор во САД?

КОРОНАВИРУС: 14 починати и 307 нови заразени

КОРОНАВИРУС: 14 починати и 307 нови заразени

ГЛАВАШЕВИЌ ДОБИ ОДГОВОР ОД ПЛЕНКОВИЌ: Дали Хрватска може да не заштити од „бугарскиот булинг“?

ГЛАВАШЕВИЌ ДОБИ ОДГОВОР ОД ПЛЕНКОВИЌ: Дали Хрватска може да не заштити од „бугарскиот булинг“?

Гевгелија и Тетово екстремно загадени

Гевгелија и Тетово екстремно загадени

Грчката граница и понатаму останува затворена за Македонците

Грчката граница и понатаму останува затворена за Македонците