26 Октомври, 2020
0.0298

Кока од Здравствен дом нов директор на МЕПСО, Дураки оди во М-Нав?

Објавено во: Македонија 07 Септември, 2020

Бесим Кока од ДУИ е најсериозен кандидат за иден директор на државната компанија за пренос на електрична енергија МЕПСО. Кока моментално е финансиски директор на Здравствен дом - Скопје, а во здравствените институции е речеиси две децении. 

На почетокот, во 2001 година, бил финансиски директор во старата Градска болница, сега „Универзитетска клиника за хируршки болести Свети Наум“ во време кога на чело на болницата беше Виктор Камиловски.

Кока е истакнат член на партијата, дел од крилото на Изет Меџити, поранешниот градоначалник на Чаир со кој се и во блиски роднински односи, односно Кока му е зет на Меџити.

Ако Кока замине, според нашите информации во Здравствен дом Скопје повторно ќе биде назначен кадар на ДУИ на местото финансиски директор.

Фактор веќе објави дека во новата распределба на директорски места ДУИ ги добива МЕПСО, М-НАВ, Малмед

Според нашите информации можно е на чело на М-НАВ институција која раководи со контролата на летање да застане Садула Дураки, поранешниот министер за животна средина и просторно планирање и екс вицепремиер за политички систем.

А.Б. - А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Бујар Османи: Има разлики со Бугарија во очекувањата од договорот, се договоривме да формираме работни групи

Бујар Османи: Има разлики со Бугарија во очекувањата од договорот, се договоривме да формираме работни групи

Митко Јанчев бара избори во ВМРО-ДПМНЕ по примерот на СДСМ

Митко Јанчев бара избори во ВМРО-ДПМНЕ по примерот на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ по рекордниот број починати: Комисијата и Филипче го преспаа летото

ВМРО-ДПМНЕ по рекордниот број починати: Комисијата и Филипче го преспаа летото

Филипче го вклучи алармот: Есенскиот бран на вирусот „коси“

Филипче го вклучи алармот: Есенскиот бран на вирусот „коси“

Алармантен бројот на починати од Ковид-19: Починатите не се изнесуваат во лимени сандаци од Инфективна клиника, директорката Стевановиќ за Фактор

Алармантен бројот на починати од Ковид-19: Починатите не се изнесуваат во лимени сандаци од Инфективна клиника, директорката Стевановиќ за Фактор

Петров од Дневник.бг за Фактор: Не е исклучено политичко, а не професорско решение за Гоце Делчев

Петров од Дневник.бг за Фактор: Не е исклучено политичко, а не професорско решение за Гоце Делчев

Опасноста од загадениот воздух доаѓа: Над 60 отсто од домаќинствата се греат на дрва

Опасноста од загадениот воздух доаѓа: Над 60 отсто од домаќинствата се греат на дрва

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија