06 Март, 2021
0.0224

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2021

Пошта на Северна Македонија, преку нејзиниот нов директор Јани Макрадули, ќе бара Делегацијата на Европската комисија да и помогне да ја реконструира опожарената шалтер сала, која, како што велат, е гордост не само на Пошта, туку и на цела држава.
Исто така, ќе се бара помош Поштата да прерасне во еколошка компанија.
Еве што напишаа од Пошта на својот фејсбук профил. 
„Иницираме регионална соработка и поголема ЕУ поддршка за модернизација и поквалитетни услуги за граѓаните.
Остварени средби на генералниот директор Јани Макрадули со амбасадорите на Република Хрватска и Словенија, а веќе се изготвени и писма на интерес за соработка на Пошта со националните Пошти на двете земји.

Очекуваме поддршка од нашите партнери од Делегацијата на ЕУ во делот на реконструкција на опожарената шалтер сала која претставува архитектонската гордост на Пошта, но и на целата држава. 
Дополнително, разговаравме за можностите за европска помош во процесот на постепено преструктуирање на Пошта во еколошка компанија, која ги имплементира сите еко стандарди во своето работење. Исто така, беа разгледани и можностите за вклучување во други проекти и TAIEX програмата во дел на поддршка на поштенските услуги“, се вели во објавата на Пошта на нивниот фејсбук профил.

Можеби ќе ве интересира

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

НА ЧИЈА СТРАНА Е - Георгиевски вели дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров пишувале писма и книги на бугарски јазик

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНИРАЊЕТО СО РУСКАТА ВАКЦИНА - министерот Филипче оптимист

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ПОВТОРНО СО НАПАД: Белград работи против сплотеноста меѓу Македонија и Бугарија

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

Во центар: Во Македонија се спроведуваше сценарио премиер да биде Мицкоски

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ ПАК БРАНУВА: Вестите за Фрчкоски и Османи нема да ви го покријат клучното прашање - до каде е истрагата за бегството на Мијалков

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

Д-р. Лазаров: Матичните лекари уште немаат добиено пари за декември лани

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии

ДВЕ ЖЕНИ ИЗМАМЕНИ - им одзеле златен накит лажејќи ги дека знаат да гатаат и да растураат магии