14 Април, 2024
0.0669

ПОСКАПУВААТ ЦЕНИТЕ ВО УШТЕ ЕДНО ПОЗНАТО ЛЕТУВАЛИШТЕ - еве што треба да знаете ако одите таму на море

Објавено во: Свет 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Тунис денеска ги зголеми цените на водата за пиење до 16 отсто како одговор на петгодишната суша.

Цената на водата ќе биде непроменета за малите потрошувачи, објави Ројерс. Најголемо поскапување има кај оние чија потрошувачка е поголема од 150 кубни метри, како и кај туристичките капацитети за кои цената на метар кубен се зголемила за 16 отсто. Оние кои трошат од 70 до 100 метри кубни вода квартално ќе платат 13,7 отсто повеќе, додека за потрошувачите на вода од 40 до 70 метри кубни ќе бидат повисоки за околу 12 отсто.

По неколку години суша, просечните врнежи се зголемија во последните месеци, но владините претставници оваа недела проценија дека браните во Тунис достигнале само 35 отсто од нивниот капацитет, забележува британската агенција. Минатата година оваа северноафриканска земја воведе систем на квоти за вода за пиење и забрана за нејзина употреба во земјоделството, а од минатото лето го прекинува снабдувањето со вода во ноќните часови.

Тунис отвори постројки за бигор вода за да се обиде да го компензира недостатокот на брани во земјата и влијанието на климатските промени.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува