05 Јуни, 2020
0.0369

Потајно си замислувавме дека ќе одиме во Холивуд: Интервју со Дамјан Митревски

Објавено во: Стил 27 Ноември, 2019

Холивудски успех доживеа македонскта екипа на компанијата „В хаус анимејшн“, откако  во Волф театарот во состав на Академија за телевизиски уметности и науки во Лос Анџелес премиерно беше прикажан анимиреаниот филм „Пајни: осамената елка“ . Сценариото и режијата се на холивудскиот тандем Тимоти Хутен и Тод Едвардс, а  комплетната анимација, продукција и постпродукција ја изработи компанијата „В хаус анимејшн“ од Скопје.

За искуството по премиерата во Лос Анџелес, за процесот на правењето на филмот, за топлината во пораката која тој ја носи, за „Женски магазин“ раскажа Дамјан Митревски, извршниот директор на „В хаус анимејшн“. 

* Како дојде до тоа анимацискиот дел на филмот да го направи македонска екипа?

- Со компанијата Hardy Howl односно со режисерите Тимоти Хутен и Тод Едвардс имаме долгогодишна соработка на повеќе различни проекти. Се познаваме добро, имаме исклучителен професионален однос, кој со текот на годините почнува да се потпира и на нашето пријателство и на взаемна доверба. Кога тие двајцата, како тим, беа ангажирани на режисерската позиција за „Пајни“, нашата компанија „В Хаус анимејшн“, беше првата која го доби повикот да се приклучи во изработката на филмот.


Целото интервју читајте го на Женски магазин тука.

Можеби ќе ве интересира

Д-р Огњен Даскалов: Бидете сигурни дека правите естетски зафат поради себе, а не за околината

Д-р Огњен Даскалов: Бидете сигурни дека правите естетски зафат поради себе, а не за околината

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата