18 Јули, 2024
0.0235

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Џеф Безос повторно го зазеде првото место на најбогат човек на светот, пишува Poslovni puls.

Според индексот на милијардери на Блумберг, ко-основачот на Амазон го симна од тронот Бернард Арно и сега е на првото место меѓу 500-те најбогати милијардери во светот.

Богатството на Безос е 209 милијарди долари, а неговото богатство се зголеми за 32 милијарди долари од почетокот на оваа година бидејќи акциите на Амазон скокнаа за речиси 25 проценти.

Илон Маск е следниот најбогат човек во светот по Безос и Арно, со нето богатство од 200 милијарди долари. Најдобрите пет ги заокружуваат Марк Закерберг со богатство од 179 милијарди долари и ко-основачот на Google, Лери Пејџ, со нето богатство од 156 милијарди долари.

Блумберг претходно објави дека минатиот месец Безос дал 117 милиони долари, повеќе од половина од приходите од продажбата на 1,1 милион акции во текот на два дена, за финансирање на предучилишните установи што ги основал. Пред две години тој вети дека поголемиот дел од своето богатство ќе го донира во добротворни цели.

Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите