09 Декември, 2023
0.0242

ПРАШАЛ КАКО ДА НАПРАВИ БИЗНИС ЗА 100 ДОЛАРИ И ДА СЕ ЗБОГАТИ ЗА МИГ? Момче го искористило ChatGPT - погледнете колку заработил

Објавено во: Економија 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

ChatGPT освојува многу работни места и продира во многу области од животот, нема сомнеж за тоа, но може да послужи и како инспирација за освојување на „првиот милион“.

Така, еден креативен корисник на социјалните мрежи, Џексон Грејтус Фол, дошол на идеја да му постави на ботот едноставни прашања за тоа како да се збогатите со почетен капитал од сто долари.

Овој бренд дизајнер и писател го сподели своето прашање на Твитер:

„Имате 100 долари и вашата цел е да ги претворите во што е можно повеќе пари во најкраток временски период без да направите ништо незаконско“, напиша Грејтус Фол, додавајќи дека тој ќе биде „човечкиот пандан“ и „ќе направи сè“. Четбот му дал практични совети како да го постигне тоа.

Четботот го советувал точно Грејтус како да започне бизнис поврзан со одржлив начин на живот, таканаречениот „Green Gadget Guru“.

Користејќи ги инструкциите на четботот и други алатки за вештачка интелигенција, Грејтус заработи 1.378,84 долари за само еден ден. Сега неговата компанија вреди над 25.000 долари.


Изгради професионална веб-страница користејќи вештачка интелигенција. Точно е дека нуди и некои лажни производи како што се зелени апарати и одржливи прибор за кујна, а има план да се произведуваат нови или да се продаваат постоечките за дополнителен надомест. Во моментов, компанијата е фокусирана на градење партнерства, рече Грејтусд.

Еве ги 4-те чекори што вештачката интелигенција му ги предложи на Грејтус:

1. „Купете домејн и хостинг“

Купување име на домејн на веб-страница за околу 10 долари и план за хостирање на страница за околу 5 долари месечно, за вкупна цена од 15 долари.

2. „Поставете специјализирана локација за партнерство“

Користење на преостанатите 85 долари во дизајнот на вашата веб-страница и буџетот за содржина. Ботот го советуваше дека треба да се фокусира на „профитабилна ниша со мала конкуренција“, наведувајќи опции како специјални кујнски гаџети и уникатни материјали за домашни миленици. Се обиде и со еколошки производи. Четботот сакаше да изгради партнерска локација - страница што промовира производи во замена за провизија за продажба - па му рече да истражува придружни програми со високи стапки на провизија.

Понатаму, ChatGPT го предложи името на доменот EcoFriendlyFinds.com. Но, бидејќи првото име беше поскапо, тој предложи едно што е подостапно: GreenGadgetsGuru.com. Тој го купи за 8,16 долари, а потоа потроши 29 долари за хостирање на страницата, што му остави буџет од 62,84 долари.

3. „Користете социјални мрежи“

Како трет чекор, ChtGPT предложи користење и промовирање преку социјалните мрежи: Facebook, Instagram, Reddit.

Грејтус побара помош од четботот за создавање лого на веб-локација, барајќи од него инструкции што може да ги внесе во генераторот на слики со вештачка интелигенција DALL-E 2. Тој го зеде генерираното лого и го направи лично со помош на Illustrator.

Тогаш ботот му ја напиша првата статија под наслов „Десет еколошки кујнски гаџети“. Текстот содржи вистински одржливи производи како што се метални сламки за повеќекратна употреба. Тогаш Chatbot му препорача да потроши 40 долари од преостанатиот буџет на реклами на Facebook и Instagram за да ги таргетира корисниците заинтересирани за одржливост и еколошки производи, што и го направи.

4. „Оптимизација на пребарувачот“

Тој го постигна овој чекор со користење на техники за оптимизација на пребарувачот за да ја зголеми видливоста на страницата. Исто така, тој создаде блогови погодни за оптимизација, одлучи да започне нецелосна страница за да донесе публицитет.

Резултат од слушањето ChatGPT

Грејтус обезбеди 500 долари инвестиција првиот ден, фалејќи се на Твитер дека е преплавен со пораки и дека „нема да прими повеќе инвеститори освен ако условите не се многу поволни“.

Пет дена подоцна, тој твитна дека планира да ги ажурира следбениците на неговото „патување HustleGPT“ секој ден во следниот месец.

„Мислам дека во следните неколку месеци ќе видиме огромен бум во претпријатијата напојувани од вештачка интелигенција“, изјави тој за Инсајдер.

Извор: Бизнис инсајдер

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности