10 Јули, 2020
0.0351

ПРАТЕНИКОТ ЗЕКИРИ НАЈРАДОСЕН ПО ВЕСТА - еве што кажа по разрешувањето на реисот Реџепи

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2020

Речиси очекувано, пратеникот Мухамед Зекири реагираше радосно на веста за разрешувањето на реисот Реџепи од функцијата.

Наша претпоставка е дека неговиот последен пост се однесува на човекот со кој Зекири беше во долгогодишна вербална војна.

„Алах да не ги одзема душите на изрезилените без да им ги земе лицата !!!“, напиша Зекири на својот профил на фејсбук.

Потоа следуваат лавина од коментари од муслиманските верници, од кои дел сметаат дека реисот ќе недостига како прв човек на Исламската верска заедница, а други, пак, мислат дека е добро што е сменет реисот.

Еден од верниците пишува.

„Ќе го разберете недостатокот на Сули и способноста да управувате со политичките и религиозните кризи откако ќе експлодираат и резили кај нас. Верувајте ни тогаш ќе го разберете неговото отсуство“, се вели во еден од коментарите.

Други, пак, му изразуваат чест на Зекири што бил прв што му објавил војна на Реџепи.

„Храбрите излегуваат откако ќе заврши војната! Вие бевте првиот што имавте чест што му објавивте војна на овој човек! Ви честитам за победата и одлучноста над криминалната група која беше узурпирана исламскиот партнер!“, се вели во еден од коментарите.

„Едногласно донесеовме одлука за разрешување на госпидин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница“, изјави Ефенди Шаќир Фетаху.

До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија.

Долг период наназад пратеникот на СДСМ МухамедЗекири беше во постојан антагонизам со поглаварот на ИВЗ, често го критикуваше во јавноста и обвинуваше за наводни криминални активности.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Новите автобуси на ЈСП од утрово пуштени во сообраќај

(ФОТО) Новите автобуси на ЈСП од утрово пуштени во сообраќај

Шекеринска: Со Јанева и Јовановски зборувавме за Законот за јавно обвинителство

Шекеринска: Со Јанева и Јовановски зборувавме за Законот за јавно обвинителство

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте