29 Јануари, 2020
0.0191

Правиме римско вино и бесквасен римски леб: Интервју со Василка Димитровска

Објавено во: Стил 10 Декември, 2019

Во орманите имаме летна и зимска колекција од 15 антички римски костуми, многу керамика, накит и други реквизити. На нашите настани правиме и римска храна: го служиме римскиот бесквасен леб, римско вино и колачи, но тајната на состојките не ја откриваме – вели Димитровска...

Василка Димитровска е возбудлив соговорник кој се обидува овдешното културно наследство да им го пренесе на луѓето на највозбудлив можен начин, секогаш настојувајќи да внесе капка живот, зрнце мистерија и многу љубов во она што го работи. Димитровска е магистер по археологија, директорка на „Хаемус“ - Центар за научно истражување и промоција на културното наследство, менаџер по културно наследство, и професионален туристички водич.

Целото интервју читајте го на Женски магазин, тука.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Тимот на „Медена земја“ се дружеше со Пачино, Де Ниро, Ди Каприо и Бред Пит

(ФОТО) Тимот на „Медена земја“ се дружеше со Пачино, Де Ниро, Ди Каприо и Бред Пит

Паднав на тераса поради најзгодниот тип: Најлудата авантура на Тања Кочовска

Паднав на тераса поради најзгодниот тип: Најлудата авантура на Тања Кочовска

Министерот Манчевски во Star wars

Министерот Манчевски во Star wars

Еден клик од рај до пекол!

Еден клик од рај до пекол!

Уживам во авантурата и во слободата: Четкар за својата животна страст

Уживам во авантурата и во слободата: Четкар за својата животна страст

Брилијантен ум - на три години има 142 поени на тестот за интелигенција

Брилијантен ум - на три години има 142 поени на тестот за интелигенција

Островот во кој никој не смее да оди: И ние имаме таков, ама е „мало дете“ во споредба со овој

Островот во кој никој не смее да оди: И ние имаме таков, ама е „мало дете“ во споредба со овој

Македонската кристална пештера: Чудо на природата

Македонската кристална пештера: Чудо на природата

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат