23 Април, 2019
0.0582

Празнични муабети

Објавено во: Стил 04 Март, 2019

Во наша куќа, а кога велам наша мислам на куќата во која одраснав, никогаш не се славел 8-ми Март. Ама баш никогаш. Веројатно сум имала среќа да не растам во стрес и извештачена еуфорија како најдобро да се одбележи таканаречениот ден на жената. Татко ми и ден-денес на свои 70 е фраер кој купува цвеќе редовно и без никаква причина или повод. Мајка ми па била категорична со изјавата “не славам 8-ми Март” и искрена да бидам ме поштедила од турканици и лажна почит. Односот во едно семејство никогаш не сум го сметала во количината на потрошени парични средства. Почит и љубов, сослушување и споделување, помош и поддршка...ете, тоа ми било показател на нашата сплотеност како фамилија. Паметам уште како дете дека стресот околу “денот на жената” бил присутен во училиште. Па тоа кристални вазни, па златни прстени од Рубин Кармин, парфеми и каранфили. Беше за осуда и жив срам ако учителките не си одеа стежнати во рацете од подароци, за кои верувам дека барем половина од нив завршиле како подарок на некоја свадба.

Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Цената на слободата

Цената на слободата

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

(ФОТО) Мене срцето во петици додека вози: Синот на Дани позади волан

(ФОТО) Мене срцето во петици додека вози: Синот на Дани позади волан

БИЛЈАНА ВАСИЛЕВА ТРЕНДАФИЛОВА, ДЕВОЈЧЕТО ОД „БУШАВА АЗБУКА“: Бевме деца, но имавме сериозни задачи

БИЛЈАНА ВАСИЛЕВА ТРЕНДАФИЛОВА, ДЕВОЈЧЕТО ОД „БУШАВА АЗБУКА“: Бевме деца, но имавме сериозни задачи

„Игра на тронови“ и донесе голема популарност на Северна Ирска

„Игра на тронови“ и донесе голема популарност на Северна Ирска