17 Февруари, 2020
0.0250

Преговараме за настап на Пласидо Доминго: Интервју со Виктор Илиески, директор на Филхармонија

Објавено во: Стил 21 Јануари, 2020

Класичната музика веќе не се смета за здодевна и некомерцијална, судејќи по тоа дека концертите кои се одржуваат речиси секој четврток во Филхармонија будат сѐ поголем интерес кај домашната публика. За новогодишните, а особено за детските концерти секогаш се бара билет плус, а ова особено го радува директорот на Филхармонија, Виктор Илиески.

Трите турнеи на оркерстарот, во Шпанија, во Кина и во Ерусалим, како и гостувањето во Казахстан, се дел од работите на кои во изминатиов период е горд Илиески, како и на  концертниот клавир Steinway кој стана дел од нивното семејство.

Во интервјуто за „Женски магазин“ тој открива дел од новите потенцијални гости-ѕвезди во Филхармонија, и раскажува за неостварените желби во својот музички дом. 

Можеби ќе ве интересира

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова

Љубов, вино.. и животот е веќе поубав

Љубов, вино.. и животот е веќе поубав

Децата бараат внимание, се друго им е помалку важно: Разговор со Весна Велкова, педагог

Децата бараат внимание, се друго им е помалку важно: Разговор со Весна Велкова, педагог

Родителите секогаш се во првиот ред: Интервју со кошаркарките Кристина, Матеа и Албина

Родителите секогаш се во првиот ред: Интервју со кошаркарките Кристина, Матеа и Албина

И тапанарите имаат свој Коби Брајант: Искрена приказна на Гаро Тавитјан

И тапанарите имаат свој Коби Брајант: Искрена приказна на Гаро Тавитјан

Накитот на Оскарите 2020: Ѕвездите носеа дијаманти од 50 милиони долари

Накитот на Оскарите 2020: Ѕвездите носеа дијаманти од 50 милиони долари

Холивудски приказни

Холивудски приказни

„Паразит“ доби Оскар за најдобар филм, за најдобри улоги со Оскари се закитија Жоакин Феникс и Рене Зелвегер

„Паразит“ доби Оскар за најдобар филм, за најдобри улоги со Оскари се закитија Жоакин Феникс и Рене Зелвегер