18 Октомври, 2019
0.0171

Прифати се и љуби се!

Објавено во: Стил 05 Август, 2019

Една од лекциите кои се учат низ текот на целиот живот е и онаа која подразбира да се сакаш себе. А една од најтешките (барем за мене) била онаа која ме научила да се прифатам таква каква што сум. Нема формула со која човек учи низ животот да биде она што е, да живее онака како што му сака душата. А душата, таа знае и да се поболи ако не е тинтрана онака како што сме научиле да ги тинтраме тривијалните нешта. Колку пати сте се фатиле себе дека се обидувате од петни жили да ги направите среќни сите околу вас, да угодите, да ги исполните очекувањата, без притоа да чувствувате мир во себе? Порано, бев убедена дека тоа е себичност и без око да ми трепне ќе обвинев или ќе се самообвинев. Како стареам, сфаќам дека зад превезот на сета таа благородна мисија да се усреќат сите, лежи само потреба да се биде прифатен од околината.

Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

Катаракта – што е и како се третира?

Катаракта – што е и како се третира?

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

Во име на Човекот, Амин

Во име на Човекот, Амин

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник