29 Март, 2023
0.0238

ПРОЗОРИТЕ НИ ЕКСПЛОДИРАА ПРЕД ОЧИ, ИЗГЛЕДАШЕ ДЕКА СВЕТИЛКАТА ЌЕ ПАДНЕ ВРЗ НАС - сведоци за земјотресот во кој досега загинаа над 195 луѓе

Објавено во: Свет 06 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како и во неколку земји во регионот, вклучително и соседна Сирија. Во Турција и Сирија досега се потврдени најмалку 195 смртни случаи. 

Очевидци на земјотресот опишаа како тој изгледал.

Сведок: Прозорците ни експлодираа пред очи

„Многу е студено и врне снег во моментов. Сите се на улица, луѓето се збунети што да прават. Пред нашите очи, прозорците на зградата експлодираа поради последователните потреси“, рече еден од сведоците во интервју за турскиот Би-Би-Си. Таа и нејзиниот брат спиеле на каучот кога се случил земјотресот.

„Се разбудивме и прашавме: Дали го чувствуваш ова? Погледнав во светилката, изгледаше дека ќе се урне врз нас. Штом го внесовме мојот тригодишен внук, истрчавме надвор“, додала таа. Нејзината зграда е оштетена, рече таа. Но, пет згради во близина, се урнаа.

Таа додаде дека сообраќајот во градот е пренатрупан бидејќи луѓето очајни се обидуваат да избегаат од зградите поради страв од последователни потреси.

Сведок: Чекаме да изгрее сонцето за да видиме колкав е земјотресот

Жителите на градот Пазарџик рекоа дека стравуваат за затрупаните под урнатите згради. Сведокот рече дека силните потреси од земјотресот го разбудиле неговото семејство.

"Нашата куќа изгледа цврсто однадвор, но внатре има пукнатини. Околу мене има уништени згради, има згради кои пукаат. Зградата се урна на само 200 метри од местото каде што сум сега. Фала богу, нашите пријатели се безбедни, но слушнавме дека има луѓе кои не можат да излезат од своите домови и има луѓе до кои не можеме да дојдеме. Чекаме да изгрее сонцето за да го видиме обемот на земјотресот. Луѓето се сите надвор, сите внатре страв“, рече тој.

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби