28 Јануари, 2023
0.0246

ПРВА РЕАКЦИЈА ОД КИЕВ: Германските тенкови силно ја поддржуваат Украина

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Шефот на администрацијата на украинскиот претседател Андриј Јермак денеска објави дека испораката на германски тенкови е неопходна за обновување на границите на нацијата и ја опиша намерата на Германија како силна поддршка за Украина.

- Неколку стотици тенкови за нашите тенковски екипажи - најдобрите тенковски екипи во светот. Ова ќе стане вистинска тупаница на демократијата против автократијата од мочуриштето - напиша Јермак на Телеграма веднаш откако германскиот неделник „Шпигел“ објави дека Берлин ќе одобри испраќање тенкови „Леопард 2“ во Украина.

Германскиот неделник наведува дека постои можност САД да испорачаат тенкови Абрамс, пренесува Ројтерс.

Германската одбранбена групација Рајнметал (Rheinmetall rhmg.de) може да испорача 139 тенкови Леопард во Украина, доколку е потребно, изјави портпаролот на компанијата за медиумската групација РНД, пренесе „Ројтерс“.

Германија е под силен притисок од Украина и некои сојузници на НАТО, како што е Полска, да му дозволи на Киев да добие германски тенкови Леопард 2 за да се одбрани од руска инвазија.

Производителот Rheinmetall би можел да испорача 29 тенкови Leopard 2A4 до април/мај и уште 22 од истиот модел околу 2023 година или почетокот на 2024 година, изјави портпаролот, цитиран од медиумите.

Може да испорача и 88 постари верзии на тенкот Леопард 1, без да даде временска рамка за нивната потенцијална испорака.

Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Можеби ќе ве интересира

Италијанскиот министер за одбрана: Ако руските тенкови влезат во Киев, ќе започне Трета светска војна

Италијанскиот министер за одбрана: Ако руските тенкови влезат во Киев, ќе започне Трета светска војна

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин