13 Април, 2024
0.0287

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

Објавено во: Свет 24 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Јулија Навални, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, во саботата побара од руските власти да го предадат неговото тело на погреб и го обвини „демонскиот“ руски претседател Владимир Путин дека го „мачел“ неговиот труп.

Во шестминутното видео објавено на Јутјуб, Навални го обвини Путин дека го држи телото на нејзиниот сопруг во „заложник“ и ја доведува во прашање христијанската вера на Путин, која тој често ја исповеда.

Мајката на Навални, Људмила, во петокот изјави дека руските инспектори одбиле да го пуштат неговото тело од мртовечницата во оддалечениот арктички град Салехард, бидејќи таа одбила да го погреба без јавен погреб. Таа рече дека службеникот и рекол дека треба да се согласи со нивните барања бидејќи телото на Навални веќе почнало да се распаѓа.

Соработниците на Навални во саботата рекоа дека властите му се заканиле дека ќе го закопаат во оддалечената затворска колонија каде што умрел доколку семејството не се согласи со нивните услови.

Јулија Навалња во видеото тврдеше дека Путин е лично одговорен за тоа и дека го „маче“ Навални во смрт исто како што правеше во текот на неговиот живот. „Веќе знаевме дека верата на Путин е лажна. Но сега тоа го гледаме појасно од кога било“, рече Навални, облечен во црно. „Ниту еден вистински христијанин не може да го направи она што го прави Путин сега со телото на Алексеј“, додаде таа.

Откако се врати на претседателската функција во 2012 година, Владимир Путин се прикажува себеси како бранител на традиционалните, конзервативни вредности против, како што тој го опишува како корозивен западен либерализам. Тој, исто така, ја нагласува својата блискост со Руската православна црква и редовно се појавува на церемонии за време на празниците и зборува за својата вера.

Наваљна рече дека нејзиниот сопруг бил побожен христијанин, кој одел во црква и постел за време на постот дури и кога бил во затвор. Таа додаде дека неговиот политички активизам е инспириран од христијанските вредности. „Вратете ни го телото на мојот сопруг. Сакаме да направиме погреб и да го погребаме на хуман начин, во земјата, како што е вообичаено во православното христијанство“, заклучува таа во видеото.


Можеби ќе ве интересира

ТАТКО ХЕРОЈ ЗАСТАНА ПРЕД МОНСТРУМОТ ЗА ДА СПАСИ ЖЕНА И 3 ДЕЦА: Нова снимка од драмата во трговски центар во Сиднеј (ВИДЕО)

ТАТКО ХЕРОЈ ЗАСТАНА ПРЕД МОНСТРУМОТ ЗА ДА СПАСИ ЖЕНА И 3 ДЕЦА: Нова снимка од драмата во трговски центар во Сиднеј (ВИДЕО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели