22 Февруари, 2024
0.0278

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

Објавено во: Свет 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека повторно ќе се кандидира за претседател на изборите што ќе се одржат во 2024 година, пренесе Ројтерс повикувајќи се на руската државна агенција Тас. Доколку победи, а малкумина веруваат во спротивен исход, ќе остане на власт најмалку до 2030 година, а потоа ќе има право на уште еден мандат и ќе остане на власт до 2036 година.

Путин, кому Борис Елцин му го предаде претседателството на последниот ден од 1999 година, е најдолготрајниот претседател од кој било руски владетел од Јосиф Сталин, надминувајќи го дури и осумнаесетгодишниот мандат на Леонид Брежњев.

Потврда за информацијата за кандидатурата, која со недели се шпекулираше во медиумите, дојде откако Путин ги одликуваше војниците кои се бореа во Украина со највисоката руска воена почест.

Колку е сигурна победата на Путин и дали може да помине како некогаш Слободан Милошевиќ? Затворениот опозициски политичар Алексеј Навални и неговите приврзаници ги повикаа 110-те милиони руски граѓани со право на глас да гласаат за „кој било друг кандидат“ освен Путин, иако веруваат дека „конечните резултати ќе бидат наместени“.

Историските паралели се многу лизгави и по правило водат до погрешен заклучок“, изјави своевремено во интервју за „Време“ историчарот и поранешен дипломат Милан Ст. Протиќ за можните споредби на сегашното време со минатото.

„Како што нашиот деспот од Дедиње доживеа пораз на секое поле – воено, политичко, национално и ја уназади оваа земја по којзнае колку децении – така ќе има и овој од Кремљ. Такви луѓе има во секој народ, особено таму каде што нема владина контрола. „Секаде каде што се исклучени демократските механизми, порано или подоцна ќе се појави некој што ќе направи карамбол и од неговата земја и на оние околу него“, рече тогаш Протиќ.

За седумдесет и едногодишниот Владимир Путин изборите се формалност, односно смоква, како што ги нарекуваат опозициските политичари, бидејќи со поддршка од државата, медиумите и речиси без никакво јавно несогласување сигурно ќе победи.

Путин сè уште ужива широка поддршка по речиси четврт век на власт, и покрај тоа што започна исклучително скапа војна во Украина која однесе илјадници животи на неговите сонародници, пишува Асошиетед прес.

Б.Г./Слободна Европа/Време

Можеби ќе ве интересира

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез