21 Јули, 2019
0.0187

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

Објавено во: Стил 23 Април, 2019

Луѓето кои своите работни обврски ги завршуваат пред компјутерот на своето биро, или пак цел ден седат пред цел куп на документи треба да прават намалку 30 минути вежби.

Со правилни вежби од половина час ќе си помогнат во намалување на ризикот од болести поврзани со грбот, односно рбетот, но и од ризици по здравјето поради преку умереното седење пред биро.

Овие податоци се напишани во последното австралиско истражување.

Истражувачите од Сиднеј заклучиле дека луѓе кои се во седечка положба повеќе од шест часа, без да станат да се раздвижат се посклони кон смртни болести, отколку оние лица кои вежбат најмалку еден час во текот на денот.

Истражувањето опфатило над 150 000 луѓе, на околу 45 годишна возраст и траело 9 години.

Анализите од проектот покажале дека луѓето кои седат пред биро и работат непрестано со  најмалку 6 часа работа се со поголем ризик од заболување на повеќе болести: крвен притисок, кардиваскуларни болести, па дури и депресија.

Научниците утврдиле дека на овој тип работници им е потребна физичка активност од најмалку 30 минути дневно во текот на денот. Макар тоа да биде и пешачење  во времетраење од половина час.


Фото - Small Business Trends

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?