01 Јуни, 2020
0.0462

РАЈ НА ЗЕМЈАТА: Ова е остров од стотина метри

Објавено во: Стил 10 Јуни, 2019

Постои мал остров кој е широк само стотина метри и се смета за најмал рај на земјата. 

Станува збор за Исла Мухерес - „Островот на жените". Ова е место на средина меѓу Мексиканскиот залив и Карипското море, на околу 13 километри од полуостровот Јукатан.

Во 1517-та година островот го открил Франциско Фернандез де Кордоба и според легендата, на островот пронашол само една свештеничка и неколку жени, па така настанало и името.

Островот е многу мал, широк само неколку стотини метри, а долг само 7 километри. Познат е и по едно од најпопуларните сместувања, куќа дизајнирана во облик на морска школка. Тоа ремек дело може да се изнајми по цена од околу 230 евра за ноќ, но потребно е да го резервирате за најмалку две вечери. Луѓето на островот живеат од туризам. 

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи