14 Април, 2024
0.0254

Рама: „Отворен Балкан“ конечно ја отстранува границата меѓу Албанија и Косово

Објавено во: Балкан 12 Август, 2021

Добивај вести на Viber

Отворениот Балкан не е само пат за иднината за просперитет на албанската нација како европска, која има своја припадност во обединета Европа, туку е и нова, поголема можност, на пат кон признавање на Косово од страна на Србија, рече Еди Рама. Отворениот Балкан „конечно ја отстранува границата меѓу Албанија и Косово“, тврди албанскиот премиер и дека оние кои „луто ветија“ дека ќе го сторат тоа, не можат без оваа иницијатива досега.

Критика од Косово

Тој на Фејсбук објави дека всушност го прекршил молкот, бидејќи кога тој, Александар Вучиќ и Зоран Заев потпишаа меморандуми за соработка во Скопје на крајот на јули, и ја преименуваа претходната иницијатива за економска соработка меѓу трите земји, позната како Мини Шенген, во „Отворен Балкан“. “, известува КоССев.

Меѓутоа, иницијативата наиде на остри критики од косовските власти и албанската опозиција, кои практично го повторија истото обвинување за наводната хегемонија на Србија и согласноста на Еди Рама за таква врска.

Дали Косово може да постигне мир и просперитет, како и Албанците во целина, со претворање на дијалогот со Србија во „монолог“ што не ја „расипува“ работата на Србија? На кого, поради целата вина на косовските монолози, Србија повеќе и се чини повеќе невино, додека Косово изгледа се помалку разумно? “

На оние што го гледаат како „предавник“, тој рече дека бил првиот што „гласно зборуваше среде Белград за признавањето на Косово од Србија“, и дека сите, како него - „секогаш и насекаде“, во странски јазици „Го бранеа признавањето на Косово“, денес Косово ќе беше „многу повеќе почитувано“ на меѓународно ниво.

Времето не стои и мирот не се победува со војна, тврди тој понатаму, а Косово ја доби војната благодарение на „непобедливиот“ сојуз на Соединетите држави со најголемите европски сили.

- Без тој сојуз, нема слобода, нема државјанство, нема мир за народот на Косово, додаде албанскиот премиер.

Не сум пасел трева

На оние што го критикуваат, Рама им го поставува реторичкото прашање дали Косово може да постигне траен мир и дали албанската нација може да напредува доколку ги залади односите со САД, Германија, Франција или самата Европска унија?

- Го поставувам ова прашање затоа што ја живеев приказната од терен во прво лице, до тој степен што еден косовски лидер им рече на Меркел и Макрон: „Јас не пасев трева за ова“ и со тоа ја загуби историската можност за отстранување на визите за Косово - напиша Рама во објава на Фејсбук.

Тој нагласува дека веќе осум години, тој исто така лично бил сведок на „пократкиот пат“ на почит и трпение од Западот кон официјална Приштина, што влијае врз него.

На крајот, Рама рече дека можат да продолжат да го критикуваат, но и дека никој во Косово и Албанија не очекува ниту тој, ниту новото владејачко мнозинство во Албанија да се откажат од дипломатската борба за мир и економски и социјален просперитет на Отворениот Балкан - вклучително и признавање на Србија од Косово, што е направено мудро, рамо до рамо со незаменливите стратешки сојузници на Албанија и Косово, а не со „цветот“ на наводниот дигитален патриотизам “.

„Времето ќе покаже повеќе и подобро“, рече Рама.


Можеби ќе ве интересира

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?