01 Декември, 2023
0.0280

РАШЕЛА МИЗРАХИ ЌЕ РАКОВОДИ СО АНКЕТНАТА КОМИСИЈА - пратениците ќе го истражуваат скандалот на Онкологија

Објавено во: Македонија 29 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Пратеничката Рашела Мизрахи ќе биде претседтелка на Анкетната комисија што ќе ја формира Собранието за скандалот на Онкологија.
Денеска тоа ќе се утврди на седницата на Собраниската комисија за финансирање и буџет, која треба да се одржи во 11.30 часот.
Ова било договорено на координација меѓу пратеничките групи од власта и опозицијата, така што се очекува предложените имиња од опозицијата да поминат на денешната седница на Комисијата.
Потоа овој предлог ќе биде доставен до Собранието, и се очекува тоа да го изгласа веќе наредната недела, односно во среда.
Инаку, кога се формиора ваква анкетна комисија, по правило опозицијата има претседател, но помалку членови од мнозинството. ВМРО-ДПМНЕ ќе има шест члена, СДСМ 4, а вледајачките ДУИ и Алијанска по два и еден член соодветно. 
Како предлози на ВМРО-ДПМНЕ за членови на Анкетната комисија за Онкологија се предлагаат и Александар Велјановски, кој треба да биде заменик претседател, како и Антонио Милошоски, Гордана Силјановска Давкова, како и Иванка Василевска.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Лавров го критикуваше ОБСЕ, но другите учесници на самитот ја критикуваа Русија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Лавров го критикуваше ОБСЕ, но другите учесници на самитот ја критикуваа Русија

ЛАВРОВ БАРА ДОСЛЕДНО ПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА НА ОБСЕ: Средба со Османи и Борг

ЛАВРОВ БАРА ДОСЛЕДНО ПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА НА ОБСЕ: Средба со Османи и Борг

Борбата против корупцијата и перењето пари станува приоритет - еве што е договорено на Министерскиот самит

Борбата против корупцијата и перењето пари станува приоритет - еве што е договорено на Министерскиот самит

УШТЕ ЕДНА ПРОВОКАЦИЈА: Ученик истакнал албанско знаме во дворот на економското училиште во Велес

УШТЕ ЕДНА ПРОВОКАЦИЈА: Ученик истакнал албанско знаме во дворот на економското училиште во Велес

(ФОТО) Лавров испровоциран во Скопје

(ФОТО) Лавров испровоциран во Скопје

ЕВРОПСКАТА ПОЛИТИЧКА ЕЛИТА ВО СКОПЈЕ: Се одржува Министерскиот совет на ОБСЕ (ГАЛЕРИЈА)

ЕВРОПСКАТА ПОЛИТИЧКА ЕЛИТА ВО СКОПЈЕ: Се одржува Министерскиот совет на ОБСЕ (ГАЛЕРИЈА)

ЖОЛТА ПОТЕРНИЦА ЗА ВАЊА ВО ИНТЕРПОЛ: Сите членки се предупредени за нејзиното исчезнување

ЖОЛТА ПОТЕРНИЦА ЗА ВАЊА ВО ИНТЕРПОЛ: Сите членки се предупредени за нејзиното исчезнување

ОСМАНИ БЛАГОДАРЕН: Еве што објави министерот за надворешни работи

ОСМАНИ БЛАГОДАРЕН: Еве што објави министерот за надворешни работи

АКО ИМА НОВ ВОЕН КОНФЛИКТ НА БАЛКАНОТ: Петровска вели, одговорноста е кај политичките лидерства на тие земји

АКО ИМА НОВ ВОЕН КОНФЛИКТ НА БАЛКАНОТ: Петровска вели, одговорноста е кај политичките лидерства на тие земји